07.05.2015

Wyrok SN z dnia 7 maja 2015 r., sygn. III PK 138/14

Sąd pracy nie ustala, czy rada gminy zgodnie z przepisami podjęła uchwałę o likwidacji stanowiska pedagoga świetlicowego. Powinien za to zbadać, czy rzeczywiście etat przestał istnieć.

Gazeta Prawna nr 130/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Hajn

SSN Roman Kuczyński

w sprawie z powództwa B. Z. przeciwko Zespołowi Szkół w S. o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 maja 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 12 czerwca 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w S. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z dnia 12 czerwca 2014 r. oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego w S. z dnia 1 sierpnia 2013 r., którym oddalono powództwo B. Z. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, dokonanego przez pozwany Zespół Szkół w S.

Sąd odwoławczy zaakceptował poczynione w sprawie ustalenia faktyczne, zgodnie z którymi powódka była zatrudniona u strony pozwanej jako nauczyciel w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracę swoją świadczyła jako pedagog w świetlicy szkolnej. Etat pedagoga w świetlicy został zlikwidowany z dniem 1 września 2011 r. W związku z tym strona pozwana, aby nie zwalniać powódki z pracy, przesunęła ją na najbliższy rok szkolny do wykonywania czynności w przedszkolu. Było to możliwe dzięki temu, że jedna z nauczycielek przedszkola (U. S.) została na ten rok przesunięta do nauczania początkowego. Ten ruch kadrowy spowodowany był udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia jednej z nauczycielek. W roku szkolnym 2012/2013 U. S. wróciła do pracy w przedszkolu. Wówczas powódka uzyskała urlop dla poratowania zdrowia na okres od dnia 4 sierpnia 2012 r. do dnia 4 sierpnia 2013 r. W tym czasie pracodawca, w związku z przygotowaniem nowego arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2013/2014, w którym nie przewidziano godzin dydaktycznych w pełnym wymiarze więcej niż dla dwóch nauczycieli, opracował kryteria doboru do zwolnienia jednej z nauczycielek. Kryteria te zostały zatwierdzone na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 10 kwietnia 2013 r. Podjęto wówczas zamiar wypowiedzenia powódce umowy o pracę, gdyż legitymowała się ona najniższymi kwalifikacjami spośród zatrudnionych nauczycieli. Miała ukończone studium nauczycielskie, które dawało uprawnienia jedynie do wykonywania pracy pedagoga w świetlicy oraz do pracy w przedszkolu. W dniu 30 kwietnia 2013 r. strona pozwana wypowiedziała powódce stosunek pracy, jako przyczynę wskazując zmianę planów nauczania, uniemożliwiającą dalsze zatrudnienie powódki na stanowisku nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty