Wyrok SN z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. III PK 56/14
Zwalniając nauczyciela ze względu na reorganizację placówki, należy uwzględnić wszystkie posiadane przez niego kwalifikacje, a nie tylko te odnoszące się do przedmiotu, którego nauczał. Wybór do zwolnienia jednej z kilku osób nauczających określonego przedmiotu wymaga również porównania ich sytuacji zawodowej - w szczególności w zakresie: stażu zatrudnienia, doświadczenia zawodowego, zakresu wykształcenia przydatnego w pracy, stopnia awansu, uprawnień do nauczania jednego lub kilku przedmiotów, osiągnięć dydaktycznych. Staż pracy nie powinien być w takiej sytuacji nadrzędnym kryterium.
Gazeta Prawna nr 46/2015
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa D. B. przeciwko Szkole Podstawowej w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 15 stycznia 2014 r.,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od D. B. na rzecz Szkoły Podstawowej w B. kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w C. przywrócił powódkę D. B. do pracy w pozwanej Szkole Podstawowej w B. na poprzednie warunki pracy i płacy oraz zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 4.160 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem jej podjęcia.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka pracowała w Szkole Podstawowej w B. oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących [...] na podstawie umowy o pracę, która z dniem 22 lutego 2005 r. przekształciła się w stosunek pracy na podstawie mianowania. Od dnia 17 listopada 2003 r. powódka pełniła obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących [...], a w okresie od 1 sierpnia 2005 r. do 31 sierpnia 2010 r. zajmowała stanowisko dyrektora tego Zespołu. Uchwałą Rady Gminy D. z dnia 29 lutego 2012 r., doszło do likwidacji Gimnazjum w B. oraz rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących [...] i utworzenia Szkoły Podstawowej w B. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w dniu 15 maja 2012 r. przedstawiono kryteria, według których miały nastąpić zwolnienia nauczycieli. W Zespole Szkół Ogólnokształcących [...] w roku szkolnym 2011/2012 pracowało 21 nauczycieli. Trzech nauczycieli - powódka, M. P. i A. S. nauczało języka polskiego. Powódka posiada wykształcenie wyższe o kierunku filologia polska i specjalność nauczycielska, posiada 20-letni staż pracy oraz awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego. M. P. od 1 września 2012 r. pełni obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w B., wcześniej była dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących [...]. Jest nauczycielem dyplomowanym, posiadającym 24-letni staż pracy oraz wykształcenie wyższe o kierunku filologia polska. A. S. posiada wykształcenie wyższe z zakresu bibliotekarstwa oraz ukończone studia podyplomowe o kierunku filologia polska i historia. Jest nauczycielem dyplomowanym z 14-letnim stażem pracy. W dniu 18 maja 2012 r. powódka otrzymała wypowiedzenie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy - Karta Nauczyciela z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął w dniu 31 sierpnia 2012 r. Przyczyną wypowiedzenia było "rozwiązanie Zespołu Szkół Ogólnokształcących [...], likwidacja Gimnazjum i utworzenie Szkoły Podstawowej w B., zmniejszenie ilości uczniów, połączenie zajęć w klasach oraz ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela - 14 godzin języka polskiego na dwóch nauczycieli".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty