Wyrok SN z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. V CSK 559/14
Stosownie do art. 158 zd. 1 k.c., umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W razie, gdy wymaganie to nie zostanie dochowane, umowa taka jest nieważna, co wynika z art. 73 § 2 zd. 1 k.c.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Maria Szulc
SSN Karol Weitz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa C. P. i R. P. przeciwko A. S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 3 czerwca 2015 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 17 kwietnia 2014 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie C. P. i R. P. żądali zasądzenia od pozwanych K. P. i A. S. (dawniej P.) solidarnie 150 000 zł tytułem zwrotu pożyczki. Nakazem zapłaty z dnia 21 stycznia 2013 r. wydanym w postępowaniu upominawczym Sąd Okręgowy w K. uwzględnił powództwo. Sprzeciw od nakazu zapłaty wniosła tylko pozwana A. S. Po rozpoznaniu sprawy wskutek sprzeciwu Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 19 listopada 2013 r. zasądził od pozwanej A. S. na rzecz powodów kwotę 150 000 zł z odsetkami od dnia 1 listopada 2011 r., zastrzegając jej solidarną odpowiedzialność z K.P., który nakazu zapłaty nie zaskarżył.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty