14.05.2015

Wyrok SN z dnia 14 maja 2015 r., sygn. I CSK 774/13

Jeżeli strona w terminie czternastu dni od doręczenia jej decyzji nadzorczej ministra albo samorządowego kolegium odwoławczego - ewentualnie od dnia ogłoszenia tej decyzji - zwróciła się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, to skutek w postaci ostateczności decyzji nadzorczej następuje dopiero z dniem wydania decyzji w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy i od tego dnia powinien być liczony trzyletni termin przedawnienia, o którym mowa w art. 160 § 6 k.p.a. W razie niezłożenia przez stronę wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w ustawowym terminie, decyzja staje się ostateczna z upływem 14 dni od doręczenia (ogłoszenia) jej decyzji nadzorczej. Ta chwila określa wówczas początek biegu przedawnienia omawianego roszczenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jan Górowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

Protokolant Justyna Kosińska

w sprawie z powództwa G. S.-W. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie Mazowieckiemu o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 14 maja 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 30 lipca 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka G. S. - W. w pozwie z dnia 7 sierpnia 2008 r. wniosła o zasądzenie od pozwanego Skarbu Państwa - Wojewody Mazowieckiego kwoty 3 775 000 zł. wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wyrokowania do dnia zapłaty, tytułem odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez wydanie nieważnego orzeczenia Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 23 grudnia 1952 r., którym odmówiono dotychczasowym właścicielom - rodzicom powódki, na podstawie dekretu warszawskiego, przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości położonej przy ul. W. [...] w Warszawie. Podniosła, że dochodzona kwota stanowi wartość udziału w wysokości 15/24 prawa użytkowania wieczystego do przedmiotowej nieruchomości o powierzchni 962,10 m2, oraz udziału w takiej samej wysokości we własności budynku posadowionego na tej nieruchomości. W dniu 27 czerwca 2012 r., w ślad za wyliczeniem biegłego, powódka rozszerzyła powództwo, wnosząc o zasądzenie na jej rzecz od pozwanego kwoty 7.782.954 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty