09.04.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 2015 r., sygn. II CSK 363/14

Art. 827 § 2 k.c. dopuszczając umowną modyfikację zasad odpowiedzialności ubezpieczyciela przewidzianą w art. 827 § 1 k.c. nie przewiduje możliwości odstępstwa od nich jedynie na korzyść ubezpieczającego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Hubert Wrzeszcz (przewodniczący)

SSN Agnieszka Piotrowska

SSN Dariusz Zawistowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. Z. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe W. w P. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń [...] Spółce Akcyjnej o zapłatę kwoty 105.991 zł , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 kwietnia 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 22 października 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

P. Z. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą P.P.H.U. W. wniósł o zasądzenie od Towarzystwa Ubezpieczeń [...] kwoty 105.990,28 złotych z ustawowymi odsetkami. Kwoty powyższej powód dochodził z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, którą zapłacił (poprzez kompensatę należności) firmie A. S.A za zniszczone podczas przewozu mienia.

Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2012 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie międzynarodowego przewozu towarów. Strony zawarły umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego w ruchu międzynarodowym w okresie od 18 grudnia 2009 r. do 17 grudnia 2010 r. Zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przedmiotem ubezpieczenia była odpowiedzialność cywilna przewoźnika za powstałe w okresie ubezpieczenia całkowite lub częściowe zaginięcie towaru oraz jego uszkodzenie w międzynarodowym transporcie samochodowym, którą ubezpieczający ponosi zgodnie z postanowieniami Konwencji o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów (CMR). Ubezpieczyciel odpowiada w granicach odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego, do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie, bez względu na ilość i wielkość szkód powstałych z tego samego zdarzenia, z zastrzeżeniem postanowień § 24 ust. 3 o.w.u. W dniu 25 czerwca 2010 r. podczas wykonywania przez firmę powoda przewozu na rzecz firmy A. S.A. doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu firmy powoda - lawety do przewozu pojazdów. W następstwie wypadku doszło m.in. do uszkodzenia przewożonego towaru w postaci samochodów Opel Astra. Pojazdem kierował zatrudniony w firmie powoda kierowca J. A., który wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 19 października 2010 r. został uznany za winnego przestępstwa z art. 177 § 2 k.k. Powód zawiadomił ubezpieczyciela o szkodzie i złożył wniosek o jej pokrycie przez ubezpieczyciela. Pozwany pismem dnia 22 lutego 2011 r. odmówił wypłaty odszkodowania z powołaniem się na zapis § 17 pkt 1 OWU. Firma A. S.A., na zlecenie której dokonywano przewozu, dokonała kompensaty kosztów naprawy uszkodzonych samochodów z należnościami powoda z tytułu wykonywanego przewozu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty