20.02.2015

Wyrok SN z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. V CSK 259/14

Dla oceny odpowiedzialności pozwanego Skarbu Państwa można stosować przepisy dotyczące skutków prawnych wadliwych decyzji administracyjnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)

SSN Maria Szulc

w sprawie z powództwa R. W. przeciwko Skarbowi Państwa - Staroście O. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 lutego 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 30 grudnia 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka R. W. w pozwie przeciwko Skarbowi Państwa - Staroście O. żądała zasądzenia od pozwanego kwoty 1.083.000 z odsetkami jako odszkodowanie w związku z niezgodną z prawem nacjonalizacją nieruchomości rolnej we wsi W., stanowiących własność spadkodawców męża powódki. Pozwany kwestionował roszczenie co do zasady i wysokości, podnosił m.in. zarzut przedawnienia roszczenia.

Sąd Okręgowy oddalił powództwo. Zasadnicze elementy stanu faktycznego są następujące.

Małżonkowie W. (poprzednicy prawni męża powódki) wpisani zostali do III Grupy Deusche Volksliste. Dnia 20 czerwca 1945 r. Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w S. wydał zaświadczenie, że I. W. jest z pochodzenia Polakiem, w czasie wojny nie należał do organizacji niemieckich. W dniu 16 sierpnia 1945 r. Starostwo Powiatowe w K. wystawiło zaświadczenie tymczasowe o złożeniu przez J. W. deklaracji wierności Narodowi Polskiemu, a w dniu 3 czerwca 1947 r. Starostwo to poświadczyło, że I. W. i jego żona mają obywatelstwo polskie. W dniu 7 lipca 1957 r. Starostwo Powiatowe - Prezydium Powiatowej Rady Narodowej wniosło o wpisanie Skarbu Państwa jako właściciela nieruchomości położonej w W. o pow. 6,02 ha (na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b dekretu z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, Dz. U. nr 4, poz. 17), a Powiatowy Zarząd Rolnictwa w W. powiadomił Sąd, że była ona własnością Niemca - J. W. W Sądzie Powiatowym w W. założono księgę wieczystą nr [...] dla tej nieruchomości i jako właściciela wpisano Skarb Państwa w dniu 22 listopada 1957 r. Sąd Powiatowy oddalił wniosek I. i M. W. o zwolnienie spod zajęcia ich majątku nieruchomego i wskazał, że m.in. nieruchomość rolna nie była w posiadaniu wnioskodawców w dniu 26 lipca 1950 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty