23.01.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 23 stycznia 2015 r., sygn. V CSK 247/14

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Zawistowski (przewodniczący)

SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)

SSA Jacek Grela

Protokolant Izabella Janke

w sprawie z powództwa M. Spółki z o.o. w C. ( poprzednio: F. M. Spółka z o.o. w T. ) przeciwko B. J. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 23 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 lutego 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód M. W. (obecnie F. M. Sp. z o. o. w T.) w pozwie z dnia 18 czerwca 2007 r. wniósł o zasądzenie od pozwanej B. J. kwoty 1 482 437,24 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 4 lipca 2002 r. oraz zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Na uzasadnienie swojego żądania powód podał, że dochodzona pozwem kwota stanowić ma wyrównanie szkody jaką poniósł na skutek zawinionego działania pozwanej. Zachowanie to polegało na niewykonaniu polecenia komornika, który zajął wierzytelność jaka przysługiwała Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu "W." M. i W. S. Sp. jawna w G. wobec pozwanej B. J. Przedsiębiorstwo to było dłużnikiem powoda, i w stosunku do niego toczyło się postępowanie egzekucyjne zabezpieczające. Pozwana, poinformowała komornika, że nie jest dłużnikiem z wierzytelności przysługującej spółce jawnej i nie przekazała na jego konto żadnych środków, które wpływały na jej konto. Zgodnie z umową łączącą pozwaną ze spółką jawną "W." M. i W. S., pozwana przekazywała te środki w imieniu spółki jawnej w latach 2004/2005 innym podmiotom, pomniejszając tym samym zobowiązania spółki jawnej wobec nich. Takie zachowanie pozwanej doprowadziło do powstania po stronie powoda szkody, albowiem gdyby środki te zostały zabezpieczone zgodnie z zajęciem i przekazane na konto komornika to z kolei komornik przelałby je na rzecz powoda, w celu umorzenia zobowiązań spółki jawnej wobec powoda. Powód wskazał ponadto, że domaga się zasądzenia określonej kwoty na mocy art. 415 k.c. określając jako termin powstania szkody czas kiedy pozwana rozdysponowała posiadanymi kwotami wbrew zajęciu Komornika, o czym powód dowiedział się dopiero w listopadzie 2006 roku, a zatem od tego momentu może zacząć biec termin przedawnienia roszczeń. Sąd Okręgowy w G. wyrokiem z dnia 20 marca 2009 r. zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 1 482 437,24 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 29 maja 2007 r., oddalił powództwo w pozostałym zakresie i orzekł o kosztach procesu. Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 24 września 2009 r. oddalił apelację pozwanej od wyroku sądu I Instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty