15.10.2014

Wyrok SN z dnia 15 października 2014 r., sygn. III KRS 48/14

Wymagający nadal - po upływie maksymalnie rocznego okresu pobierania gwarantowanego wynagrodzenia "chorobowego" (art. 94 § 1 pusp) oraz nieprzekraczającego sześciu miesięcy płatnego urlopu dla poratowania zdrowia - dalszy stan niezdolności sędziego do wykonywania obowiązków służbowych z powodu przedłużającego się leczenia lub rehabilitacji ortopedycznego urazu ręki (wygojone złamanie trzonu prawej kości ramieniowej, powodujące ograniczenie ruchów w stawie ramiennym i łokciowym), którą sędzia posługuje się przy pisaniu (na piśmie), nie prowadzi do profesjonalnej bezradności lub intelektualnej niepełnosprawności służbowej w stopniu uniemożliwiającym dalsze sprawowanie urzędu sędziego w rozumieniu art. 71 § 1 pusp w związku z art. 180 ust. 3 Konstytucji RP, przeto nie uzasadnia przeniesienia w ("bezterminowy") stan spoczynku przed osiągnięciem przez sędziego wymaganego wieku oraz stażu służbowego (art. 69 pusp).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania A. C. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr [...] z dnia [...] 2014 r. w przedmiocie przeniesienia sędziego w stan spoczynku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 15 października 2014 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą Nr [...] z dnia [...] 2014 r., po rozpoznaniu wniosku A. C. - sędzi Sądu Rejonowego w przedmiocie przeniesienia jej w stan spoczynku, na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm., zwanej dalej ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa ) w związku z art. 73 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 427 ze zm., zwanej dalej pusp), postanowiła nie uwzględnić wniosku.

W uzasadnieniu uchwały podano, że Kolegium Sądu Okręgowego postanowiło, że nie wystąpi do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o przeniesienie wnioskodawczyni w stan spoczynku, ponieważ zgodnie z orzeczeniem lekarza rzecznika ZUS Oddziału w [...] nie jest trwale niezdolna do pełnienia obowiązków sędziego. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału, Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ustalił, że pomimo przebywania wnioskodawczyni nieprzerwanie od 14 stycznia 2013 r. na zwolnieniu lekarskim, nie została uznana za trwale niezdolną do pełnienia urzędu sędziego. Z załączonej do wniosku dokumentacji medycznej wynika, że złamana ręka wnioskodawczyni jest aktualnie wygojona, jej stan zdrowia jest stabilny, zaś rehabilitacja może być prowadzona w ramach zwykłego pełnienia obowiązków przez sędziego. Ponadto z pisma Prezesa Sądu Rejonowego z dnia 18 lutego 2014 r. wynika, że w dniu 16 września 2013 r. - przebywając na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu ręki - wnioskodawczyni prowadziła samochód poza miejscem swojego zamieszkania z przekroczeniem prędkości o 33 km/h, popełniając tym samym wykroczenie drogowe. Oznacza to, że stan zdrowia wnioskodawczyni nie uniemożliwia jej czynnego udziału w życiu społecznym i zawodowym. Wobec powyższych okoliczności, zespół wystąpił do Krajowej Radzie Sądownictwa o nieuwzględnianie wniosku o przeniesienie w stan spoczynku, która uznała, że nie zostały spełnione przesłanki z art. 70 § 1 oraz art. 71 § 1 u.s.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty