Wyrok SN z dnia 8 maja 2014 r., sygn. III PK 110/13
Społecznego inspektora pracy nie można zwolnić dyscyplinarnie bez zgodny organizacji związkowej. Nawet przy dużym przewinieniu takiego pracownika sądy powinny mieć na względzie jego prawo do ochrony.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Roman Kuczyński
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa W. D. przeciwko Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w S. o przywrócenie do pracy i zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 maja 2014 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 19 kwietnia 2013 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w K.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 26 listopada 2012 r. Sąd Rejonowy w S. przywrócił powoda do pracy u pozwanego na dotychczasowych warunkach.
Sąd I instancji ustalił, że powód od 4 listopada 1985 r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w S. na stanowisku kierowcy. 9 maja 2012 r. powód przyjechał do pracy około godziny 4.55 rano i po pobraniu karty drogowej i kasy do biletów udał się do przydzielonego autobusu. W tym dniu wcześniej do pracy przyszedł również dyspozytor W.M., który w celu dokonania odczytów z autokomputerów znajdujących się w autobusach udał się na teren placu, na którym stały autobusy. W jednym z autobusów zauważył powoda, który wykonywał jakieś czynności w tylnej części autobusu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty