Wyrok SN z dnia 22 lipca 2014 r., sygn. III KRS 26/14
Skutki prawomocnego orzeczenia sądu lustracyjnego, stwierdzającego fakt złożenia przez osobę lustrowaną niezgodnego z prawdą oświadczenia, które polegają na utracie z mocy prawa (art. 30 ust. 1 ustawy lustracyjnej) kwalifikacji moralnych niezbędnych do zajmowania funkcji publicznych, prowadzą wprost do wykluczenia osoby negatywnie zlustrowanej z możliwości ubiegania się lub objęcia określonej funkcji lub stanowiska publicznego. Dla porządku ustawodawca dodał do tego przepisu ust. 2, na którego podstawie osoby takie tracą zajmowane stanowisko lub funkcję, do których pełnienia wymagane są kwalifikacje moralne wymienione w ust. 1, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to sędziów, którzy w tym zakresie podlegają sądownictwu powszechnemu. Nie oznacza to, że w stosunku do sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku po potencjalnym upływie okresu przedawnienia opisanych deliktów dyscyplinarnych, wykluczone jest zastosowanie sankcji utraty prawa do stanu spoczynku oraz uposażenia w stanie spoczynku na podstawie art. 8 ustawy z 17 grudnia 1997 r., który pozostaje obowiązującą podstawą normatywną utraty z mocy prawa wymienionych kwalifikacji koniecznych do wykonywania służby sędziowskiej oraz uprawnień (przywilejów) sędziów, które przysługują tym tylko sędziom w stanie spoczynku, którzy nie sprzeniewierzyli się służbie sędziowskiej pracą poprzez służbę lub współpracę z organami bezpieczeństwa totalitarnego państwa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Józef Iwulski (przewodniczący)
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
w sprawie z odwołania A. R. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 8 listopada 2013 r. w przedmiocie utraty prawa do stanu spoczynku oraz prawa do uposażenia w stanie spoczynku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 22 lipca 2014 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Krajowa Rada Sądownictwa po rozpoznaniu wniosku Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 lipca 2013 r. uchwałą z dnia 8 listopada 2013 r. postanowiła - na podstawie art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1998 r. Nr 98, poz. 607 ze zm., zwanej dalej nowelą z 17 grudnia 1997 r.) - pozbawić sędziego Sądu Rejonowego w [...] w stanie spoczynku A. R. prawa do stanu spoczynku i prawa do uposażenia w stanie spoczynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty