Uchwała SN z dnia 6 czerwca 2014 r., sygn. III CZP 24/14
Zbycie przez towarzystwo budownictwa społecznego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w którym znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne, jest niedopuszczalne, chyba że nie wykracza poza granice przedmiotu działalności towarzystwa określone w art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jedn. tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 255).
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący)
SSN Krzysztof Pietrzykowski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Strzelczyk
Protokolant Katarzyna Bartczak
w sprawie z powództwa E. M. przeciwko G. Towarzystwu Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w G., K. K. i M. Z. o ustalenie i nakazanie, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 6 czerwca 2014 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny […] postanowieniem z dnia 13 lutego 2014 r.,
"Czy zawarcie umowy sprzedaży własności nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w którym znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne wykracza poza ustawowe granice przedmiotu działalności towarzystwa budownictwa społecznego (art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - tekst jedn.: Dz.U. z 2013, poz. 255) występującego w takiej umowie jako sprzedawca i w związku z tym, czy taka umowa jest ważna (art. 58 § 1 k.c.)?"
podjął uchwałę:
Zbycie przez towarzystwo budownictwa społecznego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w którym znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne, jest niedopuszczalne, chyba że nie wykracza poza granice przedmiotu działalności towarzystwa określone w art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jedn. tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 255).
Uzasadnienie
E. M. wniosła powództwo przeciwko G. Towarzystwu Budownictwa Społecznego sp. z o.o., w którym domagała się uznania za nieważną umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości położonej w G. przy ul. […], a w przypadku zawarcia tej umowy wnosiła o uznanie jej za nieważną oraz nakazania pozwanej złożenia powódce oferty sprzedaży zajmowanego przez nią lokalu wraz z określeniem jego ceny wynikającej z operatu szacunkowego, z uwzględnieniem bonifikat przysługujących z ustawy o gospodarce nieruchomościami. W toku procesu doszło do sprzedaży nieruchomości. W związku z tym Sąd wezwał do udziału w sprawie jej nabywców: K. K. i M. Z. Sąd Okręgowy w T. wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2013 r. ustalił, że nieważna jest umowa sprzedaży nieruchomości położonej w G. przy ul. […] zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, zawarta w dniu 5 kwietnia 2013 r. między G. Towarzystwem Budownictwa Społecznego sp. z o.o. a K. K. i M. Z., nakazał pobrać od G. Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego kwotę 17.300,00 zł z tytułu kosztów sądowych i postanowił nie obciążać pozwanych K. K. i M.Z. kosztami sądowymi. Sąd Okręgowy ustalił, że powódka jest najemcą lokalu mieszkalnego położonego w budynku znajdującym się w G. przy ul. […] od dnia 23 grudnia 1986 r. Nieruchomość ta stanowiła własność Gminy Miasta G. i została wniesiona jako aport do G. Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. W 2012 r. pozwana podjęła decyzję o sprzedaży tej nieruchomości. Najemcom przedstawiono propozycję nabycia całej nieruchomości, jednakże nikt z niej nie skorzystał. W dniu 5 kwietnia 2013 r. K. K. i M. Z. kupili nieruchomość. Sąd Okręgowy, analizując przepisy ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (jedn. tekst: Dz.U. z 2013, poz. 255; dalej: n.f.p.b.m.), regulującej m.in. działalność towarzystw budownictwa społecznego (dalej: "TBS"), doszedł do wniosku, że pozwana nie mogła sprzedać nieruchomości. Stwierdził, że zadania TBS-ów są ściśle określone w art. 27 n.f.p.b.m., który nie przewiduje obrotu nieruchomościami stanowiącymi ich własność. Sąd Okręgowy wskazał na specyfikę TBS oraz pozycję prawną najemcy lokali w TBS, która jest odmienna niż osób korzystających z tej formy prawnej korzystania z lokali u innych wynajmujących. Stwierdził, że TBS-y powstały w celu realizacji polityki Państwa polegającej na pomocy osobom niezamożnym w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ich oraz ich rodzin. Nie jest to rozwiązanie odosobnione, gdyż podobne ograniczenie w zakresie zbywania budynków dotyczy także spółdzielni mieszkaniowych zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jedn. tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 1222; dalej: "u.s.m."). Pozwani wnieśli apelacje od wyroku Sądu Okręgowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty