14.05.2014 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 14 maja 2014 r., sygn. III CZP 18/14

Czynsz najmu i dzierżawy nieruchomości obciążonej hipoteką pobrany po ogłoszeniu upadłości zalicza się do sumy uzyskanej z likwidacji tej nieruchomości (art. 336 ust. 1 i 345 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze, jedn. tekst Dz. U. z 2012 r., poz. 1112 ze zm.), z której podlegają zaspokojeniu wierzytelności zabezpieczone hipoteką.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)

SSN Maria Szulc

Protokolant Katarzyna Bartczak

w sprawie w postępowaniu upadłościowym E. P. sp. z o.o. w W. w przedmiocie rozpoznania zażalenia wierzyciela W. I. AG w M. na postanowienie sędziego-komisarza z dnia 27 września 2013 r. w przedmiocie rozpoznania zarzutów do odrębnego planu podziału, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 14 maja 2014 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Rejonowy w W. postanowieniem z dnia 30 stycznia 2014 r.

"Czy treść art. 345 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze, w zakresie w jakim stanowi o zaspokojeniu wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie z sumy uzyskanej z likwidacji obciążonego przedmiotu, obejmuje swą treścią czynsze najmu i dzierżawy, o których mowa w art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece?"

podjął uchwałę:

Czynsz najmu i dzierżawy nieruchomości obciążonej hipoteką pobrany po ogłoszeniu upadłości zalicza się do sumy uzyskanej z likwidacji tej nieruchomości (art. 336 ust. 1 i 345 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze, jedn. tekst: Dz. U. z 2012 r., poz. 1112 ze zm.), z której podlegają zaspokojeniu wierzytelności zabezpieczone hipoteką.

Uzasadnienie

Przedstawione przez Sąd Rejonowy zagadnienie prawne powstało w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego w związku ze złożeniem przez wierzyciela hipotecznego zażalenia na postanowienie sędziego-komisarza wydane w przedmiocie rozpoznania zarzutów na odrębny plan podziału. W skład majątku upadłego wchodziły między innymi dwie nieruchomości, które przed ogłoszeniem upadłości zostały obciążone hipotekami zabezpieczającymi należności przysługujące skarżącemu wierzycielowi. W toku postępowania syndyk sporządził odrębny plan podziału sum uzyskanych ze zbycia obu tych nieruchomości jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa upadłego. W planie tym do podziału zostały przeznaczone kwoty odpowiadające cenie sprzedaży nieruchomości, które pomniejszono o koszty postępowania upadłościowego. W zarzutach przeciwko planowi wierzyciel wniósł o podwyższenie sum przeznaczonych do podziału między innymi o kwotę 6.076.794,95 zł, która stanowiła sumę pobranych przez syndyka po ogłoszeniu upadłości czynszów najmu i dzierżawy nieruchomości obciążonych hipoteką, powołując się na postanowienia art. 336 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze (jedn. tekst: Dz. U. z 2012 r., poz. 1112 ze zm. - dalej jako p.u.n.) w zw. z art. 88 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r., poz. 707 ze zm. - dalej jako u.k.w.h.). Zarzuty wierzyciela nie zostały w tym zakresie uwzględnione przez sędziego-komisarza, który przyjął, że art. 345 ust. 1 p.u.n. pozwala wierzycielowi hipotecznemu korzystać z prawa odrębności wyłącznie co do sum pochodzących z likwidacji obciążonego przedmiotu, natomiast przychody z tytułu najmu lub dzierżawy powinny zasilać ogólne fundusze masy upadłości jako dochód z prowadzenia przedsiębiorstwa upadłego, gdyż art. 88 u.k.w.h. nie znajduje zastosowania w postępowaniu upadłościowym. Na postanowienie wydane w tym przedmiocie przez sędziego-komisarza wierzyciel wniósł zażalenie do sądu upadłościowego jako sądu drugiej instancji (art. 350 ust. 3 w zw. z art. 222 ust. 1 zd. 2 p.u.n.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty