Wyrok SN z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. I UK 483/12
Zaspokojenie wierzyciela podatkowego (składkowego) przez któregokolwiek z dłużników (nawet, gdy decyzje nie wskazywały na solidarną odpowiedzialność dłużników) wywołuje skutek w postaci zwolnienia pozostałych dłużników oraz rodzi - z mocy art. 376 Kodeksu cywilnego - po stronie tego dłużnika, który spłacił dług, prawo regresu wobec pozostałych dłużników.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Halina Kiryło (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Józef Iwulski
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z odwołania A. H. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanej J. D. o składki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 22 listopada 2011 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzjami z dnia 19 grudnia 2006 r. stwierdził, że J. D. i A. H., jako członkowie zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "H." Spółki z o.o. w T., są odpowiedzialni za zadłużenie Spółki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powstałe w okresie od grudnia 2000 r. do sierpnia 2004 r.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z dnia 18 grudnia 2009 r. oddalił odwołania J. D. i A. H. od powyższych decyzji.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że odwołujący się J. D. i A. H. byli członkami zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "H." Sp. z o.o. Do pełnienia tej funkcji zostali powołani w dniu 12 października 1992 r. Przedmiotem działalności Spółki było prowadzenie działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej na rachunek własny i w pośrednictwie, a także - w kooperacji z partnerami krajowymi i zagranicznymi - realizacja inwestycji, robót, remontów budowlanych oraz produkcji wyrobów i prefabrykatów mających zastosowanie w budownictwie. W okresach objętych zaskarżonymi decyzjami Spółka "H." nie płaciła składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W związku z powyższym w dniu 28 lutego 2002 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczął postępowanie egzekucyjne celem przymusowej realizacji tych należności. Jednak postępowanie egzekucyjne prowadzone w ramach egzekucji własnej i administracyjnej z rachunku bankowego okazało się bezskuteczne z uwagi na brak środków i zamknięcie rachunku. Również postępowanie egzekucyjne prowadzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. umorzono postanowieniem z dnia 28 czerwca 2005 r. wobec niemożności uzyskania kwoty wystarczającej na pokrycie kosztów egzekucji. Prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "H." Sp. z o.o. A. H. w oświadczeniu z dnia 22 września 2004 r. dotyczącym nieruchomości oraz niektórych innych praw majątkowych podał, iż Spółka nie posiada praktycznie żadnego majątku oraz rachunków bankowych. Podobnie w protokole o stanie majątkowym z dnia 1 czerwca 2005 r. wskazał, że "H." Sp. z o.o. nie posiada żadnego majątku ruchomego. W związku z powyższym w dniu 29 września 2006 r. organ rentowy wydał decyzję ustalającą odpowiedzialność wyżej wymienionej Spółki z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a w dniu 19 grudnia 2006 r. - zaskarżone decyzje o odpowiedzialności członków zarządu Spółki za jej zaległości składkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty