04.07.2013

Wyrok SN z dnia 4 lipca 2013 r., sygn. II PK 215/12

Prawo nauczyciela do przywrócenia pełnej zdolności do pracy - przez powstrzymanie się od wykonywania obowiązków pracowniczych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - nie może naruszać ustawowego obowiązku dyrektora szkoły dostosowania stanu zatrudnienia do aktualnego rozmiaru zadań szkoły, wynikającego wprost z treści art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Roman Kuczyński (sprawozdawca)

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

w sprawie z powództwa B. L. przeciwko II Liceum Ogólnokształcącemu [...] o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 lipca 2013 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego [...] z dnia 28 grudnia 2011 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 sierpnia 2011 r.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2011 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił powództwo powódki zatrudnionej na podstawie mianowania, z którą rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

Od powyższego wyroku powódka wniosła apelację - zaskarżając go w całości i zarzucając skarżonemu wyrokowi naruszenie art. 73 Karty Nauczyciela poprzez przyjęcie, iż dyrektor szkoły pozwanej ma swobodę w zakresie określenia czasu urlopu na poratowanie zdrowia niezgodnie z nakazem lekarskim - pomimo obowiązku wyrażenia zgody na taki urlop dokonano rozwiązania umowy o pracę, naruszenie art. 22 ust. 2 zdanie 2 Karty Nauczyciela poprzez przyjęcie, że powód był zobowiązany do odpowiedzi na propozycję zmniejszenia zatrudnienia w terminie jednego dnia. W efekcie przyjęcie, że powód w ogóle wypowiedział się co do takiej propozycji i to odmownie, co uzasadniało rozwiązanie z nim umowy o pracę. Powódka zarzuciła również dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ochronnym stosownie do orzeczeń Sądu Najwyższego o sygnaturach: II PK 54/2010 oraz I PRN 70/96.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty