06.08.2013

Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. II PK 338/12

Uczelnia wyższa decyduje o częstotliwości dokonywania ocen okresowych nauczycieli akademickich, które powinny zostać przeprowadzone co najmniej raz na 4 lata. Statut pozwanej uczelni wyższej mógł więc przewidzieć, że w przypadku negatywnej oceny po roku będzie przeprowadzona dodatkowa (druga) ocena okresowa. Zgodnie z przepisem art. 124 pkt 3 rektor mógł rozwiązać stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim w przypadku otrzymania, w okresie krótszym niż rok, dwóch kolejnych ocen negatywnych.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Bogusław Cudowski (sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa M. D. przeciwko Uniwersytetowi [...] o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 sierpnia 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 4 lipca 2012 r.,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód wniósł o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia stosunku pracy. Sąd Rejonowy oddalił powództwo. Ustalono, że powód był zatrudniony na podstawie mianowania na czas nieokreślony, począwszy od 1 października 1993 r., w pozwanym Uniwersytecie Technologiczno - Przyrodniczym (dalej UTP) na Wydziale [...] na stanowisku adiunkta. Dnia 1 września 1993 r. powód uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

Zgodnie ze Statutem UTP, obowiązującym u pozwanego od 2006 r., bieżąca ocena nauczycieli akademickich jest obowiązkiem ich bezpośrednich przełożonych (§ 99 statutu). Poza tym nauczyciele akademiccy w myśl Statutu Uczelni podlegają okresowej ocenie w zakresie należytego wykonywania obowiązków, o których mowa w art. 111 ustawy- Prawo o szkolnictwie wyższym wedle reguł wskazanych w statucie. Ocena ta dokonywana jest co cztery lata w stosunku do wszystkich nauczycieli akademickich na uzasadniony pisemnie wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Uniwersytetu, a także przed upływem okresu, na który nauczyciel akademicki został zatrudniony. W celu przeprowadzenia okresowej oceny nauczycieli akademickich Statut przewiduje powołanie na okres kadencji organów jednoosobowych komisji ds. oceny nauczycieli akademickich (wydziałowej, ds. jednostek międzywydziałowych, uczelnianej). Przewodniczącym wydziałowej komisji jest dziekan. Członków wydziałowej komisji ds. oceny nauczycieli akademickich powołuje rada wydziału. Przewodniczącym uczelnianej komisji ds. oceny nauczycieli akademickich jest rektor. Członków uczelnianej komisji powołuje senat. Bezpośredniej merytorycznej oceny nauczyciela akademickiego dokonują komisje wydziałowe lub komisje ds. jednostek międzywydziałowych. W przypadku otrzymania przez nauczyciela akademickiego oceny negatywnej, dodatkową ocenę przeprowadza się po upływie roku (§ 99 pkt 2-9 statutu). Statut UTP określa szczegółowe kryteria oceny pracy nauczycieli akademickich (§ 100 statutu). Podstawę tej oceny stanowią osiągnięcia dydaktyczne, naukowe oraz organizacyjne nauczyciela akademickiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty