Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. II UK 116/13
Warunkiem podlegania polskim ubezpieczeniom społecznym w czasie pracy za granicą jest wcześniejsze ubezpieczenie się pracownika w Polsce.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
Protokolant Grażyna Grabowska
w sprawie z wniosku P. - W. Sp. z o.o. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przy udziale zainteresowanego N. B. o wydanie zaświadczenia w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 sierpnia 2013 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych [...] z dnia 9 sierpnia 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 13 marca 2012 r. oddalił odwołanie wniesione przez P. W. Sp. z o.o. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 października 2011 r., którą odmówiono wydania odwołującej się zaświadczenia potwierdzającego, że zainteresowany N.B. w okresie wykonywania pracy na terytorium Francji podlegał polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych w okresie od dnia 4 kwietnia 2011 r. do dnia 4 września 2011 r.
Sąd Okręgowy ustalił, że odwołująca się P. W. Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są między innymi: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków i obiektów, roboty budowlane specjalistyczne, działalność polegająca na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników, działalność agencji pracy tymczasowej, a także pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników.
W dniu 30 marca 2011 r. zainteresowany N. B. zawarł z odwołującą się umowę o pracę na czas określony w celu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem firmy "G. D.S." S.A.R.L. z siedzibą we Francji, (pracodawcy użytkownika). Na mocy tej umowy zainteresowany został zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku pracownika porządkowego, na okres od dnia 4 kwietnia 2011 r. do dnia 4 września 2011 r. Wynagrodzenie zainteresowanego określono na 350 euro brutto miesięcznie przy średnio- tygodniowej normie czasu pracy w wymiarze 39 godzin, natomiast dieta za wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy miała wynosić 45 euro za dzień. Zainteresowany został od dnia 4 kwietnia 2011 r. zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako pracownik odwołującej się. Przed zawarciem umowy o pracę z odwołującą się nie pozostawał w zatrudnieniu, nie prowadził działalności gospodarczej, nie miał żadnego tytułu do ubezpieczenia społecznego. Nadto nie pobierał żadnych stypendiów, zasiłków dla bezrobotnych ani świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty