Wyrok SN z dnia 7 maja 2013 r., sygn. I PK 300/12
Kryteria, według których dyrektor szkoły typuje jednego z pedagogów do zwolnienia, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z powództwa M. P. przeciwko Zespołowi Szkół [...] o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 7 maja 2013 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 czerwca 2012 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka M. P. w pozwie z dnia 2 czerwca 2011 r. skierowanym przeciwko Zespołowi Szkół w M. wniosła o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia stosunku pracy, dokonanego w dniu 27 maja 2011 r., a w przypadku rozwiązania stosunku pracy w toku procesu, o przywrócenie jej do pracy.
Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa.
Wyrokiem z 29 grudnia 2011 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. oddalił powództwo.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka M. P. została zatrudniona w pozwanym Zespole Szkół w 2004 r. - początkowo na podstawie umowy o pracę na czas określony: od dnia 1 września 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2005 r., a następnie od dnia 1 września 2005 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Powódka w okresie zatrudnienia w pozwanym Zespole Szkół nauczała matematyki w Szkole Podstawowej. Z dniem 1 września 2009 r. powódka uzyskała kolejny stopień awansu zawodowego: została nauczycielem mianowanym matematyki w Szkole Podstawowej. W związku z przewidywaną na rok szkolny 2011/2012 likwidacją jednego oddziału w Szkole Podstawowej i związaną z tym koniecznością zmniejszenia pensum dla powódki do 7/18, dyrektor pozwanego przeprowadził z powódką w lutym 2011 r. rozmowę, podczas której poinformował ją o braku możliwości zatrudnienia w pełnym etacie. Podczas tej rozmowy dyrektor pozwanego przekazał również powódce, że organ prowadzący może wyrazić zgodę na uzupełnienie przez nią etatu w innej szkole. Na przełomie lutego i marca 2011 r. powódka udała się do Wójta Gminy M. - R. P. i poinformowała go, iż z rozmowy z dyrektorem C. K. dowiedziała się, że w roku szkolnym 2011/2012 planowane jest zmniejszenie dla niej liczby godzin i poprosiła Wójta o pomoc w uzupełnieniu godzin dydaktycznych. W odpowiedzi na tę prośbę powódki, Wójt przedstawił powódce propozycję uzupełnienia pensum w Zespole Szkół w K. w wymiarze 8 godzin matematyki w dwóch klasach Gimnazjum - z uwagi na przejście nauczycielki matematyki w tej szkole na emeryturę oraz 2 godzin na świetlicy, co w sumie dawałoby 10 godzin dydaktycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty