04.06.2013 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. II PK 294/12

Funkcjonariusz policji ma prawo do dochodzenia przed sądem powszechnym odsetek z tytułu nieterminowego otrzymania uposażenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

w sprawie z powództwa S. L. przeciwko Komendantowi Głównemu Policji w Warszawie o odsetki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 czerwca 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od postanowienia Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 24 kwietnia 2012 r.,

uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Sądu Rejonowego w B. z dnia 8 lutego 2012 r., i przekazuje sprawę Sądowi Rejonowemu w B. do rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód S. L. domagał się od Komendanta Głównego Policji w Warszawie odsetek od nieterminowo wypłaconego uposażenia.

Postanowieniem z dnia 7 lutego 2012 r., Sąd Rejonowy w B. przekazał sprawę Komendantowi Głównemu Policji celem rozpoznania. W uzasadnieniu wskazał, że sąd powszechny nie jest właściwy do rozpoznania sprawy na obecnym jej etapie. Przypomniał, że w świetle orzecznictwa (uchwała SN z dnia 26 stycznia 2006 r., sygn. III PZP 1/05, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 maja 2008 r., sygn. IV SAB/Po 2/08) sprawy funkcjonariuszy o odsetki mają charakter cywilny, ale jedynie w sytuacji, gdy organ umarza postępowanie w tym przedmiocie uznając się za niewłaściwy. Zasadą pozostaje natomiast dochodzenie przez funkcjonariusza roszczeń na drodze administracyjnej. Zdaniem sądu art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.) nie wyłącza objęcia odsetek od uposażenia decyzją Komendanta Głównego Policji. W związku z tym sprawa ta nie należy, stosownie do art. 2 § 3 k.p.c. do kognicji sądu powszechnego. Przypomniał sąd, iż Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. II PK 281/08, w sprawie żołnierza zawodowego o potrąconą część uposażenia i odsetki za zwłokę uznał, że droga przed sądem powszechnym jest niedopuszczalna, chyba że uprzedni organ administracji wojskowej lub sąd administracyjny uznały się w tych sprawach za niewłaściwe. Nie ma przy tym racjonalnego uzasadnienia dla rozdzielania drogi sądowej w sprawie o świadczenie główne (przed organem a następnie sądem administracyjnym) od spraw o roszczenie akcesoryjne, która miałaby być prowadzona przez sąd powszechny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty