27.09.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 27 września 2013 r., sygn. I CSK 690/12

W postępowaniu wszczętym powództwem przewidzianym w art. 127 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (jedn. tekst: Dz.U. z 2012 r., poz. 1112) sąd - na podstawie art. 58 § 1 k.c. - ocenia ważność czynności dłużnika i wierzyciela, w wyniku której dług stał się wymagalny; jeżeli czynność ta była nieważna, spłacony dług nie był długiem wymagalnym.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

SSN Dariusz Zawistowski

w sprawie z powództwa Syndyka masy upadłości "H.-W." Spółki z o.o. przeciwko D. Bank Polska S.A. z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 września 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 11 lipca 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2011 r. Sąd Okręgowy w W., uwzględniając w całości powództwo Syndyka masy upadłości "H.-W." spółki z o.o. przeciwko D. BANK Polska S.A., zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 2 221 621,45 zł. z ustawowymi odsetkami od dnia 12 lipca 2008r. i kosztami procesu.

W sprawie ustalone zostało między innymi, że w dniu 24 maja 2007 r. "H.-W." zawarła z pozwanym Bankiem umowę krótkoterminowego, obrotowego kredytu odnawialnego, który mógł być wykorzystywany, bez składania odrębnych wniosków, do równowartości limitu wynoszącego 2 500 000 zł. przez okres od dnia podpisania umowy do dnia 23 maja 2008 r. Wykorzystanie oraz spłata kredytu miała następować poprzez rachunek bankowy na drodze uznania lub obciążania tego rachunku, a każda wpłata na rachunek bankowy kredytobiorcy części lub całości wykorzystanego kredytu powodowała odpowiednie podwyższenie dostępnego salda o wpłaconą kwotę, dając kredytobiorcy możliwość wielokrotnego wykorzystania środków do wysokości dostępnego salda. Kredytobiorca zobowiązany był do dnia 23 maja 2008 r. dokonać ostatecznej i całkowitej spłaty wykorzystanego kredytu. W dniu spłaty kredytu Bank miał prawo obciążyć rachunek całą kwotą wymagalnych wierzytelności kredytowych, a kredytobiorca zobowiązany był do zapewnienia w dniu spłaty kredytu na rachunku bankowym środków pieniężnych wystarczających na całkowitą spłatę tych wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty