Wyrok SN z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. II CSK 610/12
Skutki prawne określone w art. 664 § 1 i 2 k.c. powstaną, w razie wystąpienia przesłanek w nich zawartych tylko wtedy, jeśli najemca złoży wynajmującemu odpowiednie oświadczenie, z którego wynika skorzystanie z uprawnień przyznanych tymi przepisami.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Wojciech Katner (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Krzysztof Pietrzykowski
SSN Krzysztof Strzelczyk
w sprawie z powództwa P. P. i J. W. przeciwko W. G. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej S./.../ Towarzystwa Ubezpieczeń "E. H." w S. - Przedstawicielstwo Likwidacyjne w T. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 12 czerwca 2013 r., skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. akt I ACa 242/12,
1) oddala skargę kasacyjną
2) odmawia interwenientowi ubocznemu po stronie pozwanej Towarzystwu Ubezpieczeń "E. H." zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2012 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powodów P. P. i J. W. oraz apelację pozwanego W. G. i apelację interwenienta ubocznego po stronie pozwanego Towarzystwa Ubezpieczeń "E. H."- Przedstawicielstwo Likwidacyjne w T., od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie o odszkodowanie za zniszczone w pożarze maszyny, urządzenia i surowce. Sąd pierwszej instancji uznał odpowiedzialność pozwanego na podstawie art. 471 k.c. za szkody powstałe w wyniku nienależytego wykonania zobowiązania, to znaczy za zgłoszone i wykazane przez powodów szkody materialne powstałe w wyniku pożaru, do którego doszło na skutek zaprószenia ognia przez pracownika pozwanego, wykonującego prace konserwacyjne wynajmowanego obiektu. Jednocześnie Sąd uwzględnił zarzut potrącenia pozwanego z tytułu nieuiszczonego przez powodów czynszu za najem pomieszczeń w budynku pozwanego. W wyniku tak dokonanego rozliczenia zasądzone zostało na rzecz powodów 8983,40 złotych, oddalone powództwo w pozostałym zakresie i zasądzone koszty. Zarzut przedawnienia podniesiony przez powodów został uznany za nadużycie prawa w rozumieniu art. 5 k.c. Stanowisko Sądu pierwszej instancji w odniesieniu do ustalonego stanu faktycznego, oceny dowodów i oceny prawnej podzielił Sąd Apelacyjny, oddalając wszystkie wniesione apelacje. Skorygował jedynie okres, którego dotyczy przedawnienie roszczeń z tytułu czynszu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty