Wyrok SN z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. II CSK 382/12
Umieszczenie osoby pozbawionej wolności w celi o powierzchni mniejszej niż 3 m2 w przeliczeniu na jedną osobę osadzoną stanowi w zasadzie wystarczającą podstawę do stwierdzenia, objętego przewidzianym w art. 24 § 1 k.c. domniemaniem bezprawności, naruszenia dóbr osobistych tej osoby
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Anna Kozłowska (przewodniczący)
SSN Hubert Wrzeszcz
SSN Kazimierz Zawada (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa A. K. przeciwko Skarbowi Państwa - Zakładowi Karnemu w P. o zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 26 stycznia 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
A. K. w pozwie skierowanym przeciwko Skarbowi Państwa - Zakładowi Karnemu w P. wniósł o zasądzenie na jego rzecz od strony pozwanej kwoty 55 000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną wskutek naruszenia jego dóbr osobistych przez osadzenie go podczas odbywania kary pozbawienia wolności w przeludnionej celi.
Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2011 r. oddalił jego powództwo, a Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 26 stycznia 2012 r. - apelację.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty