22.05.2013 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 22 maja 2013 r., sygn. III CZP 22/13

Artykuły 945 i 949 k.c. stanowią odrębne podstawy nieważności testamentu.

Teza urzędowa

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jacek Gudowski (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Barbara Myszka

w sprawie z wniosku A. G. przy uczestnictwie P. P., V. P. i J. H. o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po S. P., po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 22 maja 2013 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Ł. postanowieniem z dnia 4 lutego 2013 r.,

„Czy nieopatrzenie testamentu własnoręcznego przez testatora datą, wywołujące wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu skutkuje nieważnością testamentu własnoręcznego w rozumieniu przepisu art. 949 § 2 k.c. w sytuacji gdy osoba zainteresowana na nieważność testamentu spowodowaną jego sporządzeniem w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (art. 945 § 1 pkt 1 k.c.) powołuje się po upływie dziesięciu lat od otwarcia spadku (art. 945 § 2 k.c.)?”

podjął uchwałę:

Artykuły 945 i 949 k.c. stanowią odrębne podstawy nieważności testamentu.

Uzasadnienie

Wnioskodawczyni A. G. wystąpiła dnia 20 października 2010 r. do Sądu Rejonowego w Ł. o zmianę prawomocnego postanowienia wydanego dnia 16 lipca 2010 r. stwierdzającego nabycie spadku po zmarłym w 1996 r. bracie S. P. W postanowieniu tym stwierdzone zostało nabycie spadku, w którego skład wchodziło także gospodarstwo rolne, przez żonę V. P. i córkę J. H. po ½ części na zasadach dziedziczenia ustawowego. Wnioskodawczyni nie brała udziału w postępowaniu spadkowym, przedstawiając obecnie wraz z wnioskiem o zmianę postanowienia testament holograficzny spadkodawcy. Nie budziło wątpliwości własnoręczne sporządzenie testamentu, ale nie zawierał on daty. Uczestniczki postępowania V. P. i J. H. zakwestionowały zdolność testowania spadkodawcy ze względu na jego stan psychiczny, co zostało poddane ocenie biegłego sądowego. W swojej opinii stwierdził on, że ze względu na chorobę alkoholową oraz inne związane z nią schorzenia spadkodawca miewał okresy, w których miał swobodę i świadomość podejmowanych przez siebie czynności i takie okresy, w których nie miał takiej świadomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty