08.03.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 marca 2012 r., sygn. V CSK 102/11

Obowiązek zapłaty trzykrotności wynagrodzenia autorskiego za zawinione naruszenie autorskich praw majątkowych (art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jedn. tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.) jest niezależny od wystąpienia uszczerbku w majątku podmiotu dochodzącego ochrony.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (przewodniczący)

SSN Iwona Koper (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

Protokolant Izabella Janke

w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie przeciwko J. L. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 8 marca 2012 r., skarg kasacyjnych strony powodowej i pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 28 września 2010 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 28 września 2010 r. zakazał pozwanemu J. L. dokonywania reemisji w sieci kablowej utworów audiowizualnych nadawanych w programach telewizyjnych do czasu zawarcia ze stroną powodową - Stowarzyszeniem Filmowców Polskich w Warszawie umowy na podstawie art. 211 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm., dalej jako Pr. aut.) oraz zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 124.510,10 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 16 kwietnia 2009 r. do dnia zapłaty, dalsze powództwo oddalił.

Podstawę wyroku stanowiły następujące ustalenia faktyczne:

Powód jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i na podstawie decyzji Ministra Kultury i Sztuki uzyskał zezwolenie na zbiorowe zarządzanie w zakresie praw autorskich do utworów audiowizualnych i praw pokrewnych przysługujących producentom i współtwórcom. Zakres zezwolenia obejmuje również zarząd majątkowymi prawami autorskimi do emisji. Pozwany prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą "Teleradiomechanika J. L." i jest operatorem telewizji kablowej na terenie J. Pozwany dokonuje reemisji 54 programów telewizyjnych, polskich i zagranicznych. Wysokość jego wpływów netto za okres objęty pozwem tj. od. 1 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2009 r. wyniosła 1.811.428, 93 zł. Strony łączyła umowa z dnia 30 września 1995 r., która w następstwie wypowiedzenia pismem z dnia 30 grudnia 1998 r. wygasła w dniu 31 marca 1999 r. Strony nie uzyskały porozumienia odnośnie do warunków zawarcia nowej umowy. Powód nie dysponuje tabelami ze stawkami wynagrodzeń autorskich i z tytułu praw pokrewnych producentów utworów audiowizualnych. Poprzednie tabele - decyzja Ministra - zostały uchylone przez Naczelny Sąd Administracyjny, a następnie, wobec uznania art. 108 ust 3 Pr. aut. za niekonstytucyjny, postępowanie w sprawie zatwierdzenia tabel zostało umorzone przez Komisję Prawa Autorskiego. Pozwany za pośrednictwem Związku Telewizji Kablowych w Polsce - Izba Gospodarcza w Ł., zrzeszającego 89 operatorów, wystąpił do Komisji Prawa Autorskiego z wnioskiem o rozstrzygniecie sporu między stronami związanego z zawarciem umowy. Postanowieniem z dnia 6 maja 2009 r. Komisja uznała, że wynagrodzenie powoda winno być ustalone na poziome 1,6% wpływów netto uzyskiwanych przez operatorów telewizji kablowej. Strona powodowa zawarła w dniu 1 października 2004 r. z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Komunikacji Kablowej (obecnie Polska Izba Komunikacji Elektronicznej PIKE), reprezentującą 80% rynku telewizji kablowej, kontrakt generalny obowiązujący do 30 kwietnia 2009 r., w którym przewidziano wynagrodzenie w wysokości 2,8% wpływów netto. Stawka ta była stosowana przez Stowarzyszenie w 149 umowach z operatorami kablowymi. Z jednym z operatorów powód zawarł umowę licencyjną za wynagrodzeniem 2,2% wpływów netto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty