12.04.2012

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. I PK 168/11

W świetle art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, prawo do urlopu uzupełniającego przysługuje dyrektorowi lub wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów. Polecenie lub zgoda, jako warunek skorzystania z urlopu uzupełniającego, powinny zatem dotyczyć urlopu, a nie wykonania określonych prac.

Teza od Redakcji

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący)

SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca)

SSN Roman Kuczyński

w sprawie z powództwa A. S. przeciwko Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. w W. o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 kwietnia 2012 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 28 kwietnia 2011 r.,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powoda A. S. na rzecz pozwanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. w W. 1.350 (tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powód A. S. wnosił o zasądzenie od pozwanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop uzupełniający za lata szkolne 2004/2005, 2005/2006 oraz 2006/2007 w kwocie 16.364,88 zł, z ustawowymi odsetkami od 1 września 2007 r.

Wyrokiem z 17 lutego 2011 r. Sąd Rejonowy - Sąd Pracy oddalił powództwo i nie obciążył powoda kosztami procesu.

Sąd Rejonowy ustalił, że A. S. w okresie od 1 sierpnia 2002 r. do 31 sierpnia 2007 r. pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 /…/ , w skład którego wchodzi szkoła i internat. W pozwanym Zespole obowiązywały ferie zimowe i letnie, w czasie których w szkole oraz internacie przeprowadzane były prace remontowe oraz organizowane obozy młodzieżowe. W tym okresie powód bywał w pracy i z własnej inicjatywy nadzorował wykonywane prace, dbając w ten sposób o powierzone mu mienie. Takie sytuacje miały miejsce również w latach szkolnych 2004/2005, 2005/2006 oraz 2006/2007. Za okres objęty pozwem powód nie składał wniosku o udzielenie urlopu uzupełniającego. Organ prowadzący nie wydawał również powodowi poleceń dotyczących nadzorowania prac wykonywanych w czasie ferii. Już po rozwiązaniu stosunku pracy powód zwrócił się o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za urlop uzupełniający. Sąd Rejonowy wskazał, że u strony pozwanej, która jest szkołą „feryjną", w okresie dochodzonym pozwem bezspornie były prowadzone prace remontowe. Powód bywał wówczas w szkole, co potwierdzili przesłuchani w sprawie świadkowie: /…/. Prowadzenie prac remontowych w okresie ferii zostało również przyznane przez pozwanego. Na okoliczność tę powód złożył szereg dokumentów. Sąd nie uwzględnił wniosku o przesłuchanie kolejnego świadka J. C., który miałby potwierdzić okoliczności bezsporne. W ocenie Sądu brak jest dowodów potwierdzających, że w okresie spornym powód na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego wykonywał zadania zlecone przez ten organ i z tej przyczyny nie mógłby wykorzystać urlopów wypoczynkowych. Apelację od powyższego wyroku wniósł powód, zaskarżając go w całości. Skarżonemu wyrokowi zarzucił: 1) naruszenie prawa materialnego, w szczególności art. 66 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, przez przyjęcie, że nie przysługuje mu ekwiwalent za niewykorzystany w latach 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007 urlop uzupełniający; 2) naruszenie prawa procesowego w postaci sprzeczności ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego przez przyjęcie, że nie nadzorował prac remontowych w okresie ferii zimowych i letnich i nie wykonywał w tym czasie prac zleconych przez organ prowadzący, a także pominięcie dowodów w postaci złożonych przez niego dokumentów oraz pominięcie dowodu z przesłuchania świadka J. C., pracownika starostwa nadzorującego pracę szkół.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty