09.11.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. IV CSK 303/12

Określone w art. 18 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego roszczenia odszkodowawcze przedawniają się w terminie trzyletnim, przewidzianym w art. 118 k.c. dla roszczeń o świadczenia okresowe.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Mirosław Bączyk

SSN Marta Romańska

Protokolant Katarzyna Jóskowiak

w sprawie z powództwa Gminy B. - Zarządu Mienia Komunalnego przeciwko T. Ż. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 listopada 2012 r., skargi kasacyjnej pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 23 lutego 2012 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2011 r. Sąd Okręgowy w B. zasądził od pozwanej T. Ż. na rzecz powódki Gminy B. kwotę 66.355,70 złotych z ustawowymi odsetkami od dnia 5 listopada 2010 r. odpowiadającą wartości czynszu za zajmowany lokal nr 60 przy ul. Z. 11 za lata 2000 - 2006. Jednocześnie Sąd Okręgowy umorzył postępowanie w zakresie kwoty 30.358,75 złotych oraz oddalił powództwo wobec pozwanej E. W.

Jak ustalił Sąd Okręgowy, decyzją wydaną w dniu 15 stycznia 1985 r. T. Ż. uzyskała przydział lokalu przedmiotowego lokalu mieszkalnego, a uprawnioną do jego zajmowania była także jej córka E., obecnie z męża W. W dniu 18 września 1997 r. powódka wypowiedziała najem tego lokalu, a wyrokiem z dnia 15 października 1997 r. Sąd Rejonowy nakazał powódce opróżnienie i wydanie lokalu, do którego doszło dopiero w dniu 3 sierpnia 2006 r. Sąd Okręgowy uznał powództwo wobec T. Ż. za uzasadnione w znacznej części. Odnosząc się do zarzutu przedawnienia roszczenia, Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm., dalej jako u.o.p.pl.), osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu, co miesiąc uiszczać odszkodowanie w wysokości czynszu właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu. Podkreślił, że przepis ten odkreśla jedynie wysokość należnego świadczenia, nie przesądza zaś o okresowym jego charakterze. Dochodzona pozwem kwota została wyliczona, zgodnie z art. 18 ust. 2 u.o.p.l. i odpowiada wartości czynszu za dochodzony okres. Ponieważ pozwana E. W. w okresie objętym pozwem nie zajmowała przedmiotowego lokalu, Sąd Okręgowy uznał, że nie ma podstaw do obciążania jej obowiązkiem zapłaty odszkodowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty