Wyrok SN z dnia 11 maja 2011 r., sygn. III PO 2/11
W instytucjach o zasadniczo zamkniętej, jak prokuratura, liczbie etatów, konieczny dla ich sprawnego funkcjonowania w dłuższej perspektywie dopływ młodych pracowników, musi odbywać się kosztem odchodzenia pracowników, którzy osiągnęli wiek uprawniający do odpoczynku, bez względu na wynik porównania ich kwalifikacji z kwalifikacjami osób młodszych.
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący) SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca) SSN Andrzej Wróbel
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z odwołania Ryszarda O. od decyzji Prokuratora Generalnego z dnia 20 stycznia 2011 roku, nr PG IX K 102/36/10 w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończniu 65 roku życia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 11 maja 2011 r.,
oddala odwołanie
Uzasadnienie
Decyzją z 20 stycznia 2011 r. Prokurator Generalny, powołując się na art. 62a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (jednolity tekst: Dz. U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39, z późn. zm.) w związku z art. 69 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.), nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie przez Ryszarda O. stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 r. życia.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że 16 września 2009 r. prokurator Ryszard O. zwrócił się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 r. życia, tj. po 29 marca 2010 r., podnosząc, że dobry stan zdrowia pozwala mu na dalszą pracę zawodową. Do wniosku zainteresowany dołączył zaświadczenie lekarskie z 20 sierpnia 2009 r., z którego wynika, że brak jest przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania przez niego pracy na stanowisku prokuratora. Decyzją z 16 listopada 2009 r. Prokurator Generalny odmówił zgody na dalsze zajmowanie, pomimo pozytywnej opinii Prokuratorów: Rejonowego w K., Okręgowego w O. oraz Apelacyjnego w Ł. Prokurator Generalny swoje negatywne stanowisko uzasadnił prowadzeniem polityki kadrowej w jednostkach organizacyjnych prokuratury, której głównym nurtem jest „pokoleniowa" wymiana kadr prokuratorskich, związana z jednej strony z osiąganiem przez zasłużonych prokuratorów wieku umożliwiającego im skorzystanie z przywileju prokuratorskiego stanu spoczynku, z drugiej zaś z potrzebą umożliwienia przejęcia tej służby przez innych doświadczonych prokuratorów, a także zapewnienie etatów dla nowych kadr prokuratorskich. Ponadto podniósł, że opinie przełożonych Ryszarda O. nie wskazują szczególnych względów przemawiających za dalszym zatrudnianiem wnioskującego prokuratora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty