Wyrok SN z dnia 12 maja 2011 r., sygn. II BP 23/10
Przepis art. 91a § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych nie ma zastosowania do awansów poziomych uzyskanych od dnia 22 stycznia 2009 r., na co wskazuje art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (a contrario). Stworzona w nim konstrukcja prawna prowadzi do traktowania ich tak, jakby awans nastąpił przed tym dniem, a więc zastosowanie mają przepisy wtedy obowiązujące (także w zakresie wynagrodzenia).
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący) SSN Zbigniew Korzeniowski SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Stanisława S. przeciwko Sądowi Okręgowemu w B. o wynagrodzenie za pracę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 maja 2011 r., skargi powoda o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 6 września 2010 r.,
oddala skargę.
Uzasadnienie
Powód - Stanisław S. - wniósł skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - wyroku Sądu Okręgowego, III Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w O. z dnia 6 września 2010 r. Wyrokiem tym oddalono apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 26 lutego 2010 r. oddalającego powództwo o wynagrodzenie przeciwko Sądowi Okręgowemu w B.
Skargę oparto na zarzucie naruszenia prawa materialnego, tj. art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 4) oraz art. 91a § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), dodanego do tej ustawy na mocy art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 marca 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 56, poz. 456), polegającego na ich błędnej wykładni wyrażającej się uznaniem, że od dnia 22 stycznia 2009 r. powód mógł zostać powołany na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Okręgowym w B. bez prawa do wynagrodzenia równorzędnego z wynagrodzeniem sędziego sądu apelacyjnego, który w sądzie niższej instancji pobierał wynagrodzenie według siódmej stawki awansowej, a prawo do wynagrodzenia równorzędnego zachowali tylko sędziowie, którzy tzw. awans poziomy otrzymali do dnia 21 stycznia 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty