20.05.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 20 maja 2011 r., sygn. II PK 295/10

Międzyzakładową organizacją związkową jest taka struktura organizacyjna związku zawodowego, która zakresem swego działania obejmuje co najmniej dwóch pracodawców w znaczeniu art. 3 k.p. i zarazem każdego z nich obejmuje jako całość, czyli bez ograniczenia do poszczególnych wewnętrznych części składowych danego podmiotu noszącego miano pracodawcy (jego placówek, oddziałów czy wydziałów).

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący) SSN Halina Kiryło (sprawozdawca) SSN Andrzej Wróbel

w sprawie z powództwa W. S.A. w W. przeciwko Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 20 maja 2011 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 czerwca 2010 r.,

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Powódka W. Spółka Akcyjna w W. w pozwie skierowanym przeciwko Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Telekomunikacji w W. wniosła o ustalenie, że działająca na terenie części zakładu pracy strony powodowej struktura organizacyjna pozwanej nie posiada statusu międzyzakładowej organizacji związkowej.

Sąd Rejonowy w W. IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowieniem z dnia 29 października 2008 r. przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W., a ten postanowieniem z dnia 16 grudnia 2008 r. stwierdził swoją niewłaściwość rzeczową i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w W. IV Wydziałowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zażalenie strony powodowej na powyższe orzeczenie zostało oddalone postanowieniem Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 26 stycznia 2009 r.

Po rozpoznaniu sprawy, Sąd Rejonowy w W. IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 26 lutego 2010 r. oddalił powództwo.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w wyniku uzgodnień pomiędzy T. Spółką Akcyjną a W. Spółką Akcyjną w W. z dniem 31 grudnia 2007 r. z częścią pracowników T. S.A. (wśród których byli członkowie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Telekomunikacji w W.) rozwiązano z dniem 31 grudnia 2007 r. stosunki pracy na mocy porozumienia stron. Od dnia 1 stycznia 2008 r. zostali oni zatrudnieni u strony powodowej na podstawie umów o pracę. Przejęcie pracowników nie nastąpiło w trybie art. 23 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty