24.05.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 24 maja 2011 r., sygn. II PK 298/10

1. Ustanie przyczyn uzasadniających zakaz konkurencji nie zwalnia automatycznie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika, chociaż zwalnia pracownika z obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.

2. W czasie trwania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia strony mogą w drodze zgodnych ustaleń (odrębnego porozumienia, aneksu) skorygować swoje wzajemne zobowiązania stosownie do zmieniających się okoliczności faktycznych - aż do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji. Mogą też w umowie o zakazie konkurencji z góry postanowić, iż zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, spowodowane ustaniem przyczyn uzasadniających taki zakaz, wywoła skutek w postaci wygaśnięcia umowy. Mogą również do umowy o zakazie konkurencji wprowadzać postanowienia dopuszczające wcześniejsze rozwiązanie tej umowy za wypowiedzeniem pracodawcy, jednak pod warunkiem, że w umowie tej zostaną wskazane okoliczności stanowiące niezbędną przesłankę i warunek wypowiedzenia umowy.

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Romualda Spyt (przewodniczący) SSN Zbigniew Korzeniowski SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Andrzeja R. przeciwko W. Sp. z o.o. z siedzibą w P. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 maja 2011 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 18 czerwca 2010 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w P. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postepowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 marca 2010 r. Sąd Rejonowy w P. zasądził od pozwanej W. spółki z o.o. w P. na rzecz powoda Andrzeja R. kwotę 43.248 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu odszkodowania związanego z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był zatrudniony u pozwanej od 1 sierpnia 2006 r. na stanowisku dyrektora sprzedaży. Zgodnie z treścią załącznika nr 1 do umowy o pracę powód zobowiązał się w czasie trwania stosunku pracy, a także w okresie 3 lat po jego ustaniu, do zachowania w ścisłej tajemnicy informacji dotyczących działalności spółki. Dnia 26 kwietnia 2006 r. strony zawarły również umowę o zakazie konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy, w której uzgodniły warunki odszkodowania przysługującego powodowi. Ponadto w § 7 tej umowy przewidziano możliwość jej wypowiedzenia przez pracodawcę w każdym czasie. Stosunek pracy łączący strony został rozwiązany z dniem 31 stycznia 2007 r. za porozumieniem. Pismem z 9 stycznia 2008 r. pozwana wypowiedziała umowę o zakazie konkurencji. Przewidziany umową okres wypowiedzenia wynosił jeden miesiąc, wobec czego miała ona przestać obowiązywać z dniem 29 lutego 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty