Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606704)
      • Kadry i płace (26074)
      • Obrót gospodarczy (88725)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35837)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    21.07.2011 Obrót gospodarczy

    Postanowienie SN z dnia 21 lipca 2011 r., sygn. I KZP 7/11

    Spółka jawna może występować w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego, gdyż stosuje się wobec niej odpowiednio przepisy o osobach prawnych (art. 331§ 1 k.c.).

    Sąd Najwyższy w składzie: SSN Józef Szewczyk (przewodniczący) SSN Dariusz Świecki SSN Michał Laskowski (sprawozdawca)

    Protokolant: Łukasz Majewski przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Beaty Mik w sprawie zażalenia Zbigniewa M. na postanowienie asesora Prokuratury Rejonowej [...] z dnia 3 lutego 2011 r.

    o podjęciu zawieszonego postępowania po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 21 lipca 2011 r., przedstawionego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w W., postanowieniem z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. akt VIII Kp 261/11, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

    „Czy spółka jawna może brać udział w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego ?”

    postanowił odmówić podjęcia uchwały.

    UZASADNIENIE

     

    Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło sięw następującej sytuacji procesowej.

    W dniu 3 lutego 2011 r. asesor Prokuratury Rejonowej [...] wydał postanowienie, sygn. 1 Ds. 806/06/V, o podjęciu zawieszonego postępowania w sprawie działania w okresie od lipca 2004 r. do marca 2005 r. na szkodęspółki jawnej „Malkom” Z. M., P. K. w W., poprzez nadużycie udzielonych uprawnieńdo prowadzenia spółki i zawarcie niekorzystnych dla spółki umów, co spowodowało szkodęw wysokości około 2 000 000 złotych, to jest o przestępstwo z art. 296 § 3 k.k. śledztwo to wszczęto w dniu 21 sierpnia 2006 r. na skutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wniesionego przez Piotra K. Z zawiadomienia tego wynika, że szkodę wyrządzić miał drugi wspólnik Zbigniew M..

    W toku śledztwa ustalono, że w dniu 18 czerwca 2004 r. doszło do wypowiedzenia umowy spółki przez wspólników, a w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 11 lipca 2006 r. trwał proces jej likwidacji, w trakcie którego spieniężono majątek spółki, spłacono zobowiązania i dokonano podziału masy likwidacyjnej. Spółka jawna „Malkom” Z. M., P. K. (później „Malkom” Z. M., P. K. Spółka Jawna w likwidacji) wykreślona została w dniu 9 sierpnia 2006 r. z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowienie sądu w tej sprawie uprawomocniło sięw dniu 26 września 2006 r.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Czy biuro rachunkowe musi udostępnić klientowi program do przekazywania dokumentów pobranych z KSeF
    • Czy fryzjerka może zatrudnić na umowę cywilnoprawną niepełnoletnią córkę
    • Czy biuro rachunkowe może wypowiedzieć pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji za spółkę jednoosobową, której jedyny członek zarządu zmarł
    • Jak zawiadomić pracowników o zmianie terminu przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę
    • Czy po wejściu KSeF biuro rachunkowe nadal będzie musiało wystawiać faktury za klienta, jeżeli robiło to do tej pory
    • USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Art./§ 331
    • USTAWA z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Art./§ 1 4 8
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.