Wyrok SN z dnia 3 lutego 2011 r., sygn. III PO 10/10
Prokurator, który zrzekł się stanowiska z powodu powołania do pełnienia funkcji w organach państwowych, ma prawo powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko, choćby przyczyna zrzeczenia się stanowiska nie została wskazana bezpośrednio w piśmie zawierającym to oświadczenie (art. 65a ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, jednolity tekst: Dz.U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39 ze zm.).
Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski, Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Andrzej Wróbel.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2011 r. sprawy ze skargi Jacka Z. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia 7 października 2010 r. [...] o nieuwzględnieniu prośby skarżącego o ponowne powołanie go na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w K.
uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał Prokuratorowi Generalnemu sprawę do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Prokurator Prokuratury Okręgowej w K. Jacek Z. w piśmie z dnia 13 grudnia 2007 r. - powołując się na art. 16 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (jednolity tekst: Dz.U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39 ze zm.) - zrzekł się stanowiska prokuratora i wniósł o skrócenie terminu wygaśnięcia stosunku służbowego z dniem 31 grudnia 2007 r. Prokurator Generalny - pismem z dnia 2 stycznia 2008 r., uwzględniając powyższe zrzeczenie się stanowiska na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy o prokuraturze - odwołał Jacka Z. ze stanowiska prokuratora Prokuratury Okręgowej w K.; nie wyraził natomiast zgody na wcześniejsze wygaśnięcie stosunku służbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty