02.03.2011 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 2 marca 2011 r., sygn. II PK 188/10

Obowiązek poddania się kontrolnym badaniom lekarskim ma charakter trwały. Niepoddanie się takim badaniom zleconym przez szkołę wyższą może uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim w każdym czasie (art. 126 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).

 

Przewodniczący SSN Katarzyna Gonera, Sędziowie SN: Małgorzata Gersdorf (sprawozdawca), Józef Iwulski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 marca 2011 r. sprawy z powództwa Marka W. przeciwko Akademii Wychowania Fizycznego w W. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 16 lutego 2010 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód Marek W. domagał się od pozwanej Akademii Wychowania Fizycznego w W. przywrócenia do pracy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Wyrokiem z 22 lipca 2009 r. [...] Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza oddalił powództwo w całości. Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny. Powód był zatrudniony u pozwanego od 1993 r., ostatnio na podstawie mianowania na czas nieokreślony od 1 sierpnia 2001 r. jako adiunkt w Katedrze Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji, Zakładzie Psychologii Rehabilitacyjnej i Pedagogiki Specjalnej. Powód przedstawił zaświadczenie z 25 lutego 2000 r. o zdolności do wykonywania pracy na stanowisku wykładowcy. Zaświadczenie to dotyczyło okresu sprzed zatrudnienia na stanowisku adiunkta. Żadnego innego zaświadczenia - mimo wielokrotnych wezwań pracodawcy - powód nie przedstawił. Mimo tego był dopuszczony do pracy w okresie od 1 sierpnia 2001 r. do 30 czerwca 2008 r. Częściowe badania przeprowadził powód w październiku 2006 r. (otolaryngologiczne i profilaktyczne), nie poddał się jednak badaniu foniatrycznemu i nie uzyskał zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy. W 2008 r. wielokrotnie informowano powoda o konieczności przeprowadzenia badań i przedstawienia stosownego zaświadczenia. Kolejne skierowania na badania profilaktyczne otrzymywał powód w grudniu 2006 r., w lutym i marcu 2008 r. Powód usiłował przeprowadzić badania lekarskie w niewłaściwych ośrodkach, gdzie uzyskał informację, że nie mogą być przeprowadzone. Następnie, po wizycie w przychodni lekarskiej pozwanego uzyskał szczegółowe informacje o procedurze badań, stosowne skierowania oraz informację o możliwości refundacji badań przeprowadzonych odpłatnie. Na badania specjalistyczne powód zapisał się jednak w placówce publicznej, gdzie ich termin wyznaczono na lipiec 2008 r. Pismem z dnia 3 marca 2008 r. pozwany zobowiązał powoda do niezwłocznego przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Ponowne wezwanie nadano do powoda w dniu 18 marca 2008 r. Oba te dokumenty nie zostały przez powoda odebrane. W obu pracodawca zastrzegł miesięczny termin na przeprowadzenie badań pod rygorem możliwości rozwiązania stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty