Wyrok SN z dnia 30 marca 2011 r., sygn. III CSK 165/10
Po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia jest bezskuteczne.
Sędzia SN Jan Górowski (przewodniczący, sprawozdawca) Sędzia SN Iwona Koper Sędzia SN Dariusz Zawistowski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Piotra Ż. przeciwko Skarbowi Państwa - Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu, Lasom Państwowym, Nadleśnictwu w N. o wydanie nieruchomości i zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 marca 2011 r. skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 9 lutego 2010 r.
uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo o zapłatę kwoty 1 670 360 zł oraz co do kosztów procesu i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Pozwem z dnia 10 lipca 2001 r. powód wniósł o wydanie nieruchomości, których oznaczenie wielokrotnie zmieniał w toku sprawy. W pierwszej fazie postępowania żądał wydania działek leśnych o łącznej pow. 346,84 ha położonych w D. - objętych księgami wieczystymi nr (...) - i w N. - objętych księgą wieczystą nr (...) - a także nieruchomości leśnych o powierzchni 78,93 ha położonych w S. i T. - objętych księgami wieczystymi nr (...). Wskazał, że nieruchomości te stanowiły własność jego dziadka Władysława Ż., któremu zostały odebrane w 1945 r. na cele reformy rolnej, pomimo że nie podlegały przepisom dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (jedn. tekst: Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm. - dalej: "dekret"), a trybu umożliwiającego przejęcie lasów, tj. dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 15, poz. 82, ze zm. - dalej: "dekret o lasach") nie zastosowano.
Pozwany Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe wniósł o oddalenie powództwa w całości i zarzucił m.in., że sporne lasy zostały przejęte zgodnie z prawem, na podstawie dekretu o lasach i o przeprowadzeniu reformy rolnej. Podniósł, że nastąpiło to ex lege, a przejęcie potwierdza protokół sporządzony w dniu 5 lutego 1945 r. w trybie § 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 stycznia 1945 r. w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 12 grudnia 1944 r. o przejęciu niektórych lasów na rzecz Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 4, poz. 16).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty