24.02.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 lutego 2011 r., sygn. III CSK 157/10

Artykuł 95 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisów art. 81 § 1 i § 2 kodeksu cywilnego.

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Barbara Myszka (przewodniczący) SSN Iwona Koper SSN Zbigniew Kwaśniewski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Banku w K. przeciwko L. sp. z o.o. w K. w upadłości o wyłączenie z masy upadłości, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 24 lutego 2011 r., na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 22 stycznia 2010 r.,

1. prostuje niedokładność w oznaczeniu strony pozwanej w komparycjach wyroków: Sądu Rejonowego w K. z dnia 4 listopada 2009 r., oraz Sądu Okręgowego w K. z dnia 22 stycznia 2010 r., przez wpisanie L. - spółki z o.o. w K. w upadłości w miejsce syndyka masy upadłości wymienionej spółki;

2. oddala skargę kasacyjną;

3. zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 3600 zł (trzy tysiące sześćset złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód wniósł o wyłączenie z masy upadłości spółki z o.o. L. z siedzibą w K. towarów handlowych w postaci materiałów budowlanych i przemysłowych oraz środków trwałych, twierdząc że na mocy umów przewłaszczenia stały się one jego własnością i bez jego zgody są wysprzedawane przez upadłego.

Sąd pierwszej instancji wyrokiem z dnia 4 listopada 2009 r. oddalił powództwo przeciwko syndykowi masy upadłości L. sp. z o.o. z siedzibą w K.

Apelację powoda uwzględnił Sąd Okręgowy, który wyrokiem reformatoryjnym wyłączył z masy upadłości towary handlowe i środki trwałe o wartości wskazanej w sentencji wyroku i nakazał wydanie ich powodowi.

W uzasadnieniu tego orzeczenia Sąd odwoławczy stwierdził, że umowy przewłaszczenia nie mają w jego ocenie waloru dokumentu urzędowego w rozumieniu art. 95 ust. 1 prawa bankowego. Nie podzielił stanowiska Sądu pierwszej instancji, że aby uznać dokument za mający datę pewną i skuteczny wobec masy upadłości, jak tego wymagał art. 101 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego, to należało go złożyć u notariusza w dacie jego sporządzenia (30.08.2007 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty