08.10.2010

Postanowienie SN z dnia 8 października 2010 r., sygn. SDI 17/10

Prokurator wypowiadając się publicznie na temat konkretnego postępowania prowadzonego przez organy wymiaru sprawiedliwości, powinien ograniczyć się do przytoczenia faktów - o ile są jawne - i rozstrzygnięć wydanych w tym postępowaniu wraz z zamieszczoną w nich argumentacją oraz ewentualnego przedstawienia ich prawnej oceny uwzględniającej treść norm i ich wykładnię.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący)

SSN Przemysław Kalinowski (spraw.)

SSN Eugeniusz Wildowicz

Protokolant: Anna Kuras

przy udziale Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego Jacka Radoniewicza w sprawie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł. w stanie spoczynku Elżbiety C. obwinionej z art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych w zw. z art. 62 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 8 października 2010 r. kasacji, wniesionej przez obrońcę obwinionej od orzeczenia Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym  z dnia 3 grudnia 2009r., utrzymującego w mocy orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym w W.z dnia 8 stycznia 2009 r.,

oddala kasację a wydatkami postępowania kasacyjnego obciąża Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Orzeczeniem z dnia 8 stycznia 2009 r. Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym RP uznał Elżbietę C. - prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł. w stanie spoczynku - za winną tego, że jako prokurator tej prokuratury uchybiła godności urzędu prokuratorskiego w ten sposób, że w wypowiedzi dla programu pt. „M.” wyemitowanego w TVP 1 w dniu 27 marca 2007 r., pomówiła Romualda G. - prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w P. - o bezprawne działania związane z wykonywaniem przez niego czynności służbowych w śledztwie Prokuratury Wojewódzkiej w P. stwierdzając, że wymieniony poprzez spalenie zniszczył wszystkie dowody rzeczowe w postaci stenogramów z podsłuchów chcąc umorzyć prowadzone postępowanie o uprowadzenie Moniki K. i chcąc ukryć pozaprocesowy układ mecenasa P. z Departamentem Prokuratury, co mogło narazić prokuratora R. G. na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywanego przez niego zawodu, tj. popełnienia przewinienia służbowego określonego w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze i za to na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 tej ustawy i art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych w zw. z art. 62 a ustawy o prokuraturze wymierzył obwinionej karę dyscyplinarną upomnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty