Wyrok SN z dnia 13 maja 2010 r., sygn. III PO 1/10
Uznanie, jakim dysponuje Prokurator Generalny w przedmiocie wyrażania zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia, jest uznaniem ograniczonym, ponieważ możliwość dalszego pozostawania na stanowisku prokuratora powinna być traktowana jako wyjątek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami mającymi oparcie w interesie służby lub leżącymi po stronie prokuratora. [...] Podstawą decyzji odmawiającej wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora nie mogą być względy abstrakcyjnie ujętej „pokoleniowej wymiany kadr prokuratorskich”, lecz potrzeby i uwarunkowania polityki kadrowej w prokuraturze odniesione wszakże do sytuacji kadrowej odnośnych jednostek prokuratury oraz do konieczności zapewnienia prokuraturze warunków kadrowych niezbędnych do sprawnego i prawidłowego wykonywania wyznaczonych jej ustawowych zadań i kompetencji. Decyzje uznaniowe powinny nie tylko identyfikować interes prokuratora zainteresowanego dalszym zajmowaniem stanowiska po ukończeniu 65 roku życia, uwzględniając przy tym jego stan zdrowia i nieprzeciętne kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe, oraz interes publiczny/interes służby, z uwzględnieniem założeń i kierunków polityki kadrowej w prokuraturze, lecz także wyważać te interesy z poszanowaniem zasady proporcjonalności i zasady równego traktowania.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Jerzy Kwaśniewski
SSN Andrzej Wróbel (uzasadnienie)
Protokolant Halina Kurek
w sprawie z odwołania Ryszarda O. od decyzji Prokuratora Generalnego z dnia 16 listopada 2009 roku, w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 maja 2010 r.,
uchyla zaskarżoną decyzję i sprawę przekazuje Prokuratorowi Generalnemu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie:
Prokurator Generalny decyzją z dnia 16 listopada 2009 r. nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie przez prokuratora prokuratury rejonowej w K. Ryszarda O. (skarżący) stanowiska prokuratora po dniu 29 marca 2010 r. W uzasadnieniu podniósł między innymi, że w dniu 29 marca 2010 r. skarżący osiągnie wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku. Z zachowaniem terminu wniósł o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia, powołując się na zaświadczenie lekarskie, z którego wynika brak przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku prokuratora. Z opinii bezpośredniego przełożonego wynika, że skarżący jest pracownikiem wysoce zaangażowanym, dyspozycyjnym, ofiarnym, sumiennym, uczciwym, potrafiącym samodzielnie podejmować trafne decyzje i w sposób prawidłowy nadzorującym oraz prowadzącym niejednokrotnie trudne i skomplikowane śledztwa. Ponadto, zdaniem prokuratora przełożonego, skarżący w dalszym ciągu zachowuje dobrą sprawność psychofizyczną oraz może bez zastrzeżeń wykonywać w dalszym ciągu obowiązki na stanowisku prokuratora. Podobnie, prokurator apelacyjny w Ł. i prokurator okręgowy w O. poparli wniosek skarżącego o wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty