Postanowienie SN z dnia 19 sierpnia 2010 r., sygn. IV CSK 37/10
Na podstawie art. 1063 § 2 k.c. (według stanu prawnego z dnia 12 marca 1976 r.) nabywał na podstawie ustawy gospodarstwo rolne Skarb Państwa, a osoby w chwili otwarcia spadku trwale niezdolne do pracy nabywały z mocy prawa nie gospodarstwo rolne, a tylko uprawnienie do spłat i z tego względu brak podstaw do ich ujawnienia w sentencji postanowienia spadkowego. Spłata przysługująca osobie trwale niezdolnej do pracy stanowiła wierzytelność pieniężną, która wchodziła do spadku po niej i jest przedmiotem dziedziczenia na zasadach ogólnych. W razie nieuiszczenia jej w całości lub części na rzecz osoby trwale niezdolnej do pracy, jej spadkobiercy mogą dochodzić od Skarbu Państwa niezapłaconych kwot.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Antoni Górski (przewodniczący)
SSN Jan Górowski (sprawozdawca)
SSN Hubert Wrzeszcz
w sprawie z wniosku Stefana Andrzeja Ł.
przy uczestnictwie Reinharda Petera M., Johannesa M., Agencji Nieruchomości Rolnych w W., Powiatu O., Skarbu Państwa reprezentowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w W. i Nadleśnictwo K.
o uzupełnienie postanowień o stwierdzenie nabycia spadku,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 sierpnia 2010 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w O. z dnia 17 czerwca 2009 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od wnioskodawcy na rzecz Skarbu Państwa - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w W. oraz Nadleśnictwo K.; zastępowanego przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskodawca Stefan Andrzej Ł. wniósł o uzupełnienie postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po Auguście S., Marii S., Antoninie S., Otylii S. i Elżbiecie B., o orzeczenie w przedmiocie dziedziczenia gospodarstwa rolnego położonego w T.
Uczestnicy Rejnchard Peter M. i Johannesa M. poparli wniosek, a uczestnik Skarb Państwa wniósł o jego oddalenie, zarzucając, że w skład spadku po Otylii S. nie wchodziło gospodarstwo rolne położone w T., gdyż z mocy prawa stało się własnością państwową, na podstawie dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13 ze zm.) oraz dekretu PKWN z dnia 12 grudnia 1944 r., o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 15, poz. 82 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty