21.10.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 października 2010 r., sygn. IV CSK 113/10

Art. 7 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie reguluje stosunków pomiędzy osobami bliskimi osoby zmarłej. Przepis nie zawiera stwierdzenia, że osoba dokonująca opłat staje się dysponentem grobu, sens przepisu, sprowadza się do uniemożliwienia zarządcy cmentarza rozporządzenia grobem przez kolejnych 20 lat. Nabyte przez złożenie zastrzeżenia i przez dokonanie opłaty za pochowanie zwłok prawo nie daje swobody decyzji czy i kto powinien być pochowany. To uprawnienie pozostaje wspólne dla osób bliskich zmarłego, wynika bowiem z własnego prawa osobistego każdej z tych osób.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Myszka (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner

SSA Anna Kozłowska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Witolda R. przeciwko Zdzisławie K. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 października 2010 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w G. z dnia 2 października 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W pozwie o ochronę dóbr osobistych skierowanym przeciwko Zdzisławie K., powód Witold R. domagał się zakazania pozwanej przeszkadzania mu:

1. w zmianie napisu na płycie pionowej nagrobka na grobie rodziców stron Wiktora i Feliksy R. na cmentarzu położonym w B. przy ul. L., z napisu istniejącego na następujące napisy:

a) nad miejscem spoczynku ojca: „ppor. Wiktor R. zm. 6.4.1971 r., żył lat 72, legionista, Sybirak, odzn. Krzyżem Virtuti Militari i innymi”

b) nad miejscem spoczynku matki: „Feliksa R. zm. 20.02.1993 r., żyła lat 90, Sybiraczka 1940-45”,

2. w zgłoszeniu zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobów Wiktora i Feliksy R. do chowania zmarłych oraz w uiszczeniu opłaty przewidzianej za pochowanie zwłok w tych grobach.

Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2009 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił powództwo, zaś wyrokiem z dnia 2 października 2009 r. Sąd Apelacyjny w G. oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Okręgowego. U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne i oceny prawne: strony są rodzeństwem. Ojciec ich brał udział w I wojnie światowej oraz w wojnie 1920 r. Po I wojnie został osadnikiem na Wołyniu. W lutym 1940 r. wraz z matką stron zostali zesłani na Sybir. Następnie został zwerbowany do tworzącego się Wojska Polskiego w Siedlcach nad Oką i brał udział w II wojnie światowej. Przeszedł cały szlak bojowy, wyzwalał Warszawę, brał udział w walkach o Wał Pomorski i w zdobywaniu Berlina; został wówczas ciężko ranny. Został inwalidą wojennym. Miał stopień podporucznika, został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari oraz sześcioma innymi odznaczeniami. Zmarł w roku 1971 i został pochowany na cmentarzu przy ul. L. w B. Matka stron zmarła w roku 1993. Jej pochówek zorganizowali pozwana i jej mąż, składając ciało na tym samym cmentarzu obok grobu ojca. Następnie pozwana usunęła dotychczasowy nagrobek ojca i na swój koszt położyła nad grobami ojca i matki jeden podwójny nagrobek. Nad nim zostały umieszczone dwie płyty pionowe. Jedna pozostaje pusta, na drugiej widnieją imiona i nazwiska rodziców stron, i daty ich śmierci. Powód mieszka poza B. Za życia matki odwiedzał ją sporadycznie, po jej śmierci rzadko odwiedzał grób. Grobami opiekuje się pozwana i jej mąż, a także brat stron, Jacek R. z żoną. Jeszcze dwa lata temu powód nie miał uwag do treści napisów umieszczonych na nagrobku rodziców. Rodzice stron nigdy nie wyrażali woli uwidocznienia na ich nagrobkach informacji dotyczących ich zasług dla kraju. Potrzeby takiej nie widzą nie tylko pozwana, ale i bracia stron.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty