13.10.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 13 października 2010 r., sygn. I CSK 25/10

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji (postępowanie nadzorcze) jest samodzielnym postępowaniem administracyjnym, którego istotą jest jedynie ustalenie, czy dana decyzja jest dotknięta jedną z wad wymienionych w art. 156 § 1 k.p.a. Krąg stron w  postępowaniu nadzorczym nie jest tożsamy ze stronami w postępowaniu zwykłym. Okoliczność ta powoduje, że powodowie nie są stroną postępowania w  rozumieniu art. 160 k.p.a. W postępowaniu odszkodowawczym stroną postępowania nie są osoby, które zainicjowały postępowanie, w którym zapadły orzeczenia nadzorcze stwierdzające nieważność decyzji, bądź stwierdzenie wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, ale nie stwierdzające nieważności z  powodu nieodwracalnych skutków prawnych, jeśli nie były one stronami pierwotnego postępowania, w którym do wydania takiej decyzji doszło.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tadeusz Wiśniewski (przewodniczący)

SSA Jan Kremer (sprawozdawca)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z powództwa Stefana D. i Jerzego D.

przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Wojewodę

o odszkodowanie,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 13 października 2010 r.,

skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W.

z dnia 14 maja 2009 r.,

I. uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1 i 2 i

1. oddala apelacje

2. zasądza od powodów Stefana D. i Jerzego D. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej kwoty po 2 700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.

II. zasądza od powodów Stefana D. i Jerzego D. na rzecz Skarbu Państwa - Prokuratorii Generalnej kwoty po 1 800 (jeden tysiąc osiemset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie Stefan D. i Jerzy D. po ostatecznym sprecyzowaniu żądania, wnieśli o zasądzenie na ich rzecz od pozwanego Skarbu Państwa - Wojewody po 2 982 875 zł tytułem naprawienia szkody, polegającej na utracie prawa użytkowania wieczystego gruntu przy ul. O. w  W. i własności znajdujących się na nieruchomości budynków. Szkodę ponieśli na skutek wydania orzeczenia Prezydium Rady Narodowej W. z dnia 20 maja 1972r.; jako podstawę prawną żądania wskazali art. 160 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty