09.12.2010 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 9 grudnia 2010 r., sygn. IV CSK 248/10

Przepis art. 5 k.c. nie może stanowić podstawy nieuwzględnienia zarzutu nieważności testamentu z powodu sporządzenia go w stanie wyłączającym świadome i swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Sychowicz (przewodniczący)

SSN Iwona Koper (sprawozdawca)

SSA Jan Kremer

w sprawie z wniosku Marii R.

przy uczestnictwie Janiny J., Grzegorza M., Elżbiety R. i Krzysztofa M.

o stwierdzenie nabycia spadku,

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 9 grudnia 2010 r.,

skargi kasacyjnej wnioskodawczyni

od postanowienia Sądu Okręgowego w G.

z dnia 23 czerwca 2009 r.,

oddala skargę kasacyjną i zasądza od wnioskodawczyni na rzecz uczestniczki Janiny J. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 listopada 2008 r. Sąd Rejonowy w G. stwierdził, że spadek po Albinie M. zmarłym 31 grudnia 2005 r. nabyły na podstawie ustawy dzieci spadkodawcy po ¼ części.

Sąd Rejonowy ustalił, że spadkodawca w chwili śmierci był wdowcem, z małżeństwa miał czworo dzieci - obecnych uczestników postępowania. Wnioskodawczyni Maria R. zamieszkała ze spadkodawcą i jego żoną w 1998 r., podejmując się opieki nad nimi. Do 2002 r. zajmowała się żoną spadkodawcy, a potem nim samym. W tym czasie kontakt spadkodawcy z dziećmi był ograniczony. Do 2004 roku spadkodawca nie leczył się regularnie, nie przyjmował stale żadnych leków. Od 1970 r. był alkoholikiem, nie leczył się z nałogu. Był spokojny i zamknięty w sobie. Niektóre jego wypowiedzi były nielogiczne, nie poznawał syna Grzegorza. Pierwszy raz spadkodawca był hospitalizowany w Szpitalu. kwietnia 2003 r. Z wywiadu zrobionego z nim przy przyjęciu wynikało, że od kilku dni dziwnie się zachowywał, chodził nago po mieszkaniu, zapominał co robił. Pacjent był niespokojny, kontakt z nim był utrudniony z powodu delirium. W czasie tego pobytu podawano mu leki psychotropowe. W maju 2003 r. spadkodawca został przyjęty do szpitala, gdzie stwierdzono u niego zespół otępienny. Po dwóch następnych pobytach w szpitalu spadkodawca przebywał kolejny raz w szpitalu, przyjęty tam w dniu 9 czerwca 2005 r. Wówczas stwierdzono u niego zespół psychoorganiczny dementywny. Wykonane w dniu 15 czerwca 2005 r. badanie tomografii komputerowej głowy wykazało u spadkodawcy zaniki korowopodkorowy, nad - i podnamiotowe oraz ogniska rozmiękania mózgu. W lipcu 2005 r. był leczony w Klinice Onkologii, kontakt z nim był utrudniony. Spadkodawca nie był pacjentem szpitala psychiatrycznego. W dniu 23 sierpnia 2004 r. Albin M. udał się z Marią R. do notariusza i tam sporządził testament, powołując ją w całości do spadku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty