Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. III CZP 113/09
Szczególne uprawnienia organów kontroli skarbowej oraz organów podatkowych z art. 1891 k.p.c. przysługują tylko w toku prowadzonych przez nie postępowań.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Barbara Myszka (przewodniczący), SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca), SSN Marek Sychowicz
w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. przeciwko Annie P. i Annie S.
o ustalenie,
po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 12 stycznia 2010 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w B. postanowieniem z dnia 1 października 2009 r., sygn. akt I ACa 253/09:
"Czy organowi kontroli skarbowej prowadzącemu postępowanie kontrolne zakończone nieostateczną decyzją w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu osiągnięcia nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach dochodu, w sytuacji gdy podatnik jako źródło przychodu powołuje umowę pożyczki i umowę darowizny zawartą w formie aktu notarialnego, które wzbudziły wątpliwości organu co do zawarcia tych umów, przysługuje legitymacja czynna do wystąpienia do sądu cywilnego w oparciu o art. 189 k.p.c. w związku z art. 199a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) i art. 31 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. Nr 8, poz. 65 z 2004 r. ze zm.) z powództwem o ustalenie nieistnienia tych umów (niezawarcia ich)?"
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty