Wyrok SN z dnia 14 grudnia 2009 r., sygn. I PK 118/09
W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu niewykonania przez dyrektora obowiązku przywrócenia do pracy nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym, w razie powstania możliwości podjęcia przez niego pracy w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), nauczyciel może się domagać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach na podstawie art. 56 § 1 k.p. w związku z art. 67 k.p. i w związku z art. 91c Karty Nauczyciela, przez co należy rozumieć zatrudnienie na stanowisku (tym samym lub innym), na którym dyrektor szkoły był obowiązany go zatrudnić zgodnie z art. 20 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca), Sędziowie SN: Bogusław Cudowski, Herbert Szurgacz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 14 grudnia 2009 r. sprawy z powództwa Romana C. przeciwko Zespołowi Szkół Mechaniczno-Elektrycznych [...] w C. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 4 marca 2009 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Częstochowie, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Roman C. pozwem z 13 marca 2008 r. domagał się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy od 1 września 2007 r. w pełnym wymiarze czasu pracy oraz zasądzenie od strony pozwanej na jego rzecz kosztów procesu według norm przepisanych. W odpowiedzi na pozew, strona pozwana wniosła o od dalenie powództwa oraz zasądzenie na jej rzecz kosztów procesu według norm przepisanych.
Rozpoznając sprawę Sąd Rejonowy ustalił, że powód od 1996 r. był zatrudniony w Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych [...] w C. na stanowisku nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych. W1998 r. powód ukończył pedagogiczny kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych. Do jego obowiązków należało prowadzenie zajęć z szeroko rozumianych przedmiotów elektrycznych. Od 1999 r. powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę czas nieokreślony, a w 2000 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Od 1 marca 2006 r. do 28 lutego 2007 r. powód przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Pismem z 18 kwietnia 2007 r. szkoła rozwiązała stosunek pracy z powodem za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, liczonym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2007 r., z powodu zmian organizacyjnych w roku szkolnym 2007/2008, z uwagi na zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych z przedmiotów zawodowych. Jako podstawę prawną wypowiedzenia umowy o pracę pozwany wskazał powodowi art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Powód, na uprzednio złożony przez siebie wniosek, od 1 września 2007 r. do 29 lutego 2008 r. został przeniesiony w stan nieczynny. Pozwany poinformował powoda, że 29 lutego 2008 r. stosunek pracy wygaśnie z mocy prawa oraz że w czasie przebywania w stanie nieczynnym zachowuje on prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz innych świadczeń pracowniczych wynikających z ustawy Karta Nauczyciela. W dniu 31 sierpnia 2007 r. powód zwrócił się do dyrektora szkoły o przydzielenie godzin lekcyjnych i uzyskał zgodę na realizację 5 godzin dydaktycznych tygodniowo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty