Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606495)
      • Kadry i płace (26073)
      • Obrót gospodarczy (88689)
      • Rachunkowość firm (3729)
      • Ubezpieczenia (35724)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    25.06.2008 Ubezpieczenia

    Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2008 r., sygn. II UK 325/07

    Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., wy­konującym działalność twórczą lub artystyczną w ramach niepracowniczego tytułu ubezpieczenia społecznego, przysługuje prawo do emerytury w niższym wieku na zasadach dotyczących pracowników wykonujących taką działalność (§ 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm. w związku z art. 32 ust. 1, ust. 3 pkt 3 i ust. 4, w związku z art. 33 i w związku z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecz­nych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

     

    Przewodniczący SSN Andrzej Wróbel, Sędziowie SN: Zbigniew Hajn (spra­wozdawca), Jerzy Kwaśniewski.

    Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 czerwca 2008 r. sprawy z wniosku Waldemara D. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Spo­łecznych-Oddziałowi w S. o emeryturę, na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 28 czerwca 2007 r. [...]

    uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie, przekazując temu Sądowi orzeczenie o kosz­tach postępowania kasacyjnego.

    Uzasadnienie 

    W zaskarżonym wyroku Sąd Apelacyjny w Szczecinie oddalił apelację ubez­pieczonego Waldemara D. od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z 26 stycznia 2007 r., oddalającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych­Oddział w S. z 12 marca 2003 r., odmawiającej mu prawa do wcześniejszej emery­tury. Zgodnie z ustaleniami przyjętymi w podstawie faktycznej zaskarżonego orze­czenia, Waldemar D. (urodzony 29 kwietnia 1951 r.) złożył 20 grudnia 2002 r. (po ukończeniu 50 roku życia) wniosek o emeryturę. Ubezpieczony działalność arty­styczną jako solista i muzyk (perkusja) rozpoczął 28 czerwca 1977 r. Ubezpieczony łączył stanowisko solisty oraz perkusisty, co wynikało z charakteru wykonywanej pracy. Działalność artystyczną jako solista wokalista i muzyk perkusista wykonywał w zespołach muzycznych, a wykonując tę pracę, łączył grę na perkusji ze śpiewem solo, co zwiększało jego konkurencyjność na rynku pracy. Ubezpieczony współpra­cując z Polską Agencją Artystyczną „Pagart” spółką z o.o. wykonywał na podstawie umów cywilnoprawnych prace w charakterze muzyka wokalisty i perkusisty od 1980 r. do 1992 r. W ramach umowy wnioskodawca wyjeżdżał za pośrednictwem „Pagar­tu” do Niemiec, gdzie z przerwami pracował do 1992 r. W ramach wykonywania pracy ubezpieczony pracował jako wokalista i perkusista, to znaczy śpiewał, grając jednocześnie na perkusji.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak przygotować się do zmian 2026 w prawie pracy i ZUS
    • Zmiany prawa – weszły w życie od 10 października do 4 grudnia 2025 r.
    • Terminarz kadrowo-płacowy na 2026 r.
    • Czy można dokonać potrącenia z zasiłku macierzyńskiego w wysokości świadczenia rodzicielskiego
    • Banki uzyskają dostęp do danych płatnika składek w ZUS
    • USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Art./§ 32 33 46
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.