30.01.2008 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 30 stycznia 2008 r., sygn. I PK 195/07

Świadome i niezgodne z prawem zatrudnienie kontraktowego nauczy­ciela języka obcego, który nie legitymuje się wymaganymi kwalifikacjami do zajmowania tego stanowiska, nie prowadzi do wygaśnięcia z mocy prawa sto­sunku pracy na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.), ale umożliwia wypowiedzenie umowy o pracę zawartej wbrew zakazowi z art. 10 ust. 8 tej ustawy.

 

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk,

Sędziowie SN: Zbigniew Myszka (sprawozdawca), Herbert Szurgacz.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 stycznia 2008 r. sprawy z powództwa Michaliny S. przeciwko Klimatycznej Szkole Podstawo­wej [...] w U. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej z dnia 8 lutego 2007 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną i zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasa­cyjnego.

 

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej wyro­kiem z dnia 8 lutego 2007 r. po rozpoznaniu apelacji powódki Michaliny S. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Cieszynie z dnia 8 listopada 2006 r. oddalający po­wództwo o przywrócenie do pracy w ten sposób, że przywrócił powódkę do pracy na dotychczasowych warunkach w Klimatycznej Szkole Podstawowej [...] w U.

W sprawie tej ustalono, że powódka była zatrudniona na stanowisku nauczy­ciela kontraktowego języka angielskiego od dnia 1 września 2001 r., początkowo na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do dnia 31 sierpnia 2004 r., a następnie na podstawie umowy na czas nieokreślony od dnia 1 września 2004 r. W dniu 8 czerwca 2006 r. powódka otrzymała pismo stwierdzające wygaśnięcie jej sto­sunku pracy z dniem 31 sierpnia 2006 r. na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 10 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. 2006 r. Nr 97, poz. 647 ze zm., powoływanej dalej jako Karta Nauczy­ciela) oraz § 11 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczy­cieli oraz określenie szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. Nr 155, poz. 1288, powoływanego dalej jako rozporządzenie z dnia 10 września 2002 r.). Bezsporne było to, że powódka nie posiadała stosownych kwalifikacji do nauczania języka angielskiego w postaci świadectwa znajomości języka obcego z oceną A lub B na poziomie co najmniej podstawowym. O konieczności uzupełnienia wymaganych kwalifikacji powódka była wielokrotnie informowana. Zatrudnienie po­wódki w 2001 r. było prawidłowe, ponieważ obowiązek legitymowania się certyfika­tem językowym z oceną A lub B, którego to warunku powódka nie spełniała, wprowadziło dopiero rozporządzenie z dnia 10 września 2002 r. Natomiast zatrudnienie powódki na czas nieokreślony w 2004 r. nastąpiło już z naruszeniem przepisów prawa. Dyrekcja nie występowała do organu sprawującego nadzór pedagogiczny o zgodę na zatrudnienie powódki, gdyż wiązałoby się to z koniecznością udowodnie­nia, że nie ma możliwości zatrudnienia osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, pod­czas gdy szkoła takie osoby zatrudniała.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty