12.09.2008 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 września 2008 r., sygn. I PK 25/08

Pracownik powinien liczyć się z możliwością skorzystania przez pracodawcę z uzgodnionego prawa odstąpienia od umowy o zakazie konkurencji do upływu terminu zastrzeżonego na wykonanie tego uprawnienia także wtedy, gdy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca),

Sędziowie: SN Herbert Szurgacz, SA Halina Kiryło.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 września 2008 r. sprawy z powództwa Jacka L. przeciwko Zakładom Mięsnym „A.” SA w S. o odszkodowanie, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 2 października 2007 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

 

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach wyrokiem z dnia 2 października 2007 r. oddalił apelację powoda Jacka L. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Starachowicach z dnia 12 czerwca 2007 r. wydanego w spra­wie przeciwko Zakładom Mięsnym „A.” SA w S., oddalającego powództwo i zasądzającego od powoda na rzecz pozwanego kwotę 1.817 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

W sprawie tej ustalono, że 25 kwietnia 2005 r. powód zawarł ze spółką „C.” w S., poprzednikiem prawnym Zakładów Mięsnych „A.” SA, umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku dyrektora zarządzającego z miesięcznym wynagrodze­niem 26.000 zł brutto. Aneksem do umowy, wprowadzonym w dniu 14 czerwca 2006

r. strony uzgodniły, że od dnia 6 marca 2006 r. powód zatrudniony będzie na stanowisku prezesa zarządu Zakładów Mięsnych „A." SA. Następnie 26 kwietnia 2005 r. strony zawarły odrębną umowę o zakazie konkurencji, określając w niej za­kres działalności konkurencyjnej, a także czas przez jaki umowa miała obowiązywać. W umowie tej uzgodniono, że zakaz konkurencji obowiązywać będzie również przez okres 12 miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę. We wskazanym okresie pra­codawca zobowiązał się wypłacać powodowi miesięczne odszkodowanie w wysokości 50 % miesięcznego wynagrodzenia brutto, przysługującego mu w ostatnim miesiącu przed dniem rozwiązania stosunku pracy. Odszkodowanie to miało być wypłacane do 29-tego dnia każdego miesiąca przez okres obowiązywania zakazu konku­rencji. Pozwanemu przysługiwało prawo odstąpienia od powyższej umowy (§ 3 umowy o zakazie konkurencji), w formie pisemnego oświadczenia złożonego do dnia rozwiązania stosunku pracy.

  
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty