Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. II CSK 394/07
Uprawnienie do potwierdzenia czynności prawnej przez osobę, w której imieniu dokonał jej rzekomy pełnomocnik, przechodzi na spadkobierców, chyba że dotyczy czynności prawnej ściśle związanej z osobą zmarłego.
Sędzia SN Gerard Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca) Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz Sędzia SN Marian Kocon
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Grzegorza S., Agaty S. oraz Bartłomieja S. przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń "C.", S.A. z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 stycznia 2008 r. skargi kasacyjnej powodów od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 4 kwietnia 2007 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2004 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił powództwo Grzegorza S., Agaty S. i Bartłomieja S., następców prawnych zmarłej Elżbiety S., przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń „C." S.A. w W. o zapłatę kwoty 250 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, ustalając, że w dniu 24 lipca 2004 r. Elżbieta S. uczestniczyła w wypadku drogowym, którego sprawca wypadku był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w pozwanym Towarzystwie. W chwili przywiezienia poszkodowanej do szpitala była ona nieprzytomna, w stanie ogólnym bardzo ciężkim, niewydolna oddechowo, ze złamanymi trzonami kręgów oraz żebrami, stłuczonym lewym płucem, licznymi ranami powłok ciała i masywnymi otarciami naskórka. Następnie stwierdzono pierwotne uszkodzenie pnia mózgu, objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego i odmę opłucnową prawostronną. U chorej występował już wtedy stan odkorowania; kora mózgowa była uszkodzona, co wyłączało czynności analityczne mózgu oraz odczuwanie bólu. Począwszy od dnia 3 sierpnia 2004 r. u chorej stwierdzano zachowaną reakcję źrenic na światło, ślad niepokoju na bodźce bólowe, śladowe ruchy w kończynach górnych i próby otwierania oczu, ślad oddechu oraz przyśpieszone czynności serca. Dnia 13 sierpnia 2004 r. chora przez około trzy godziny samodzielnie oddychała przez przetokę tracheotomijną, ale bez reakcji na bodźce bólowe. W drugiej połowie sierpnia 2004 r. sprawiała wrażenie przytomnej, źrenice reagowały na światło, miała odruch kaszlowy, ale nie reagowała na bodźce i nie podejmowała samodzielnego oddychania. W dniu 1 września 2004 r. stan chorej określono jako „przytomna bez kontaktu". Powód odwiedzając żonę zaobserwował przyśpieszenie pracy jej serca, ściskanie ręki i łzy. Odbierał to jako reakcję na obecność najbliższych czy słowa lekarza. Zapewniano go, że żona wyjdzie z tej choroby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty