06.07.2007 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 6 lipca 2007 r. sygn. III CZP 71/07

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Iwona Koper (przewodniczący)

SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)

SSN Katarzyna Tyczka-Rote

Protokolant Bożena Kowalska

w sprawie postępowania upadłościowego Radio Plus S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie w przedmiocie zgłoszenia wierzytelności przez syndyka masy upadłości Telewizji Familijnej S.A. z siedzibą w Warszawie

po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym,

w dniu 6 lipca 2007 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy

postanowieniem z dnia 14 maja 2007 r., sygn. akt X GUk(s) 155/06,:

"Czy postępowanie wszczęte zgłoszeniem wierzytelności stanowi sprawę w rozumieniu art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2005 r., Nr 167, poz. 1398)?"

podjął uchwałę:

W postępowaniu upadłościowym wszczętym pod rządem ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2002 r., Nr 9, poz. 88 ze zm.) wpis od sprzeciwu wierzyciela od odmowy uznania zgłoszonej wierzytelności pobiera się według przepisów tej ustawy.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 7 lutego 2006 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość Radia Plus S.A. Dnia 15 marca 2006 r., w toku prowadzonego postępowania upadłościowego wierzyciel - syndyk masy upadłości Telewizji Familijnej S.A. - dokonał zgłoszenia wierzytelności. Syndyk masy upadłości sporządzając listę wierzytelności, odmówił uznania przedmiotowej wierzytelności, na co wierzyciel wniósł sprzeciw dołączając dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 200 zł.

Zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2006 r. sędzia - komisarz zobowiązał pełnomocnika skarżącego do uiszczenia kwoty 19.800 złotych tytułem uzupełnienia wpisu od sprzeciwu do listy wierzytelności w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia sprzeciwu. W uzasadnieniu do tego zarządzenia podniósł, że ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w art. 149 ust. 1 stanowi, że w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się dotychczasowe przepisy do czasu zakończenia postępowania w danej instancji, a skoro ustawa weszła w życie 2 marca 2006 roku, a upadłość likwidacyjna została ogłoszona dnia 7 lutego 2006 r., to tę datę należy uznać za chwilę wszczęcia postępowania. Wszelkie inne czynności podejmowane w tej sprawie przez jej uczestników, w tym wniesienie i popieranie zgłoszenia wierzytelności są konsekwencją i częścią już toczącego się postępowania upadłościowego. Zdaniem sędziego - komisarza w prowadzonym w niniejszej sprawie postępowaniu upadłościowym należy stosować nadal przepisy poprzednio obowiązujące, tj. ustawę z dnia 13 czerwca 1967 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 roku w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych, w szczególności jego § 57.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty