07.12.2006 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. I PK 155/06

Zaniechanie przez pracownika urzędu państwowego, objętego postanowieniami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz.U. Nr 106 poz. 679 ze zm.; obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584), wykreślenia z rejestru handlowego wpisu o pełnieniu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcji dyrektora i prezesa oraz posiadanie udziałów przekraczających 10% kapitału zakładowego upoważnia właściwy organ przełożony do rozwiązania z tym pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 5 ust. 1 tej ustawy).

Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka,

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Roman Kuczyński (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 grudnia 2006 r. sprawy z powództwa Mirosława L. przeciwko Ministrowi Finansów w Warszawie, Urzędowi Skarbowemu w S. i Izbie Skarbowej w K. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 6 grudnia 2005 r. [...]

oddalił skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyrokiem z dnia 6 grudnia 2005 r. oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego w Sosnowcu z dnia 20 kwietnia 2005 r. podzielając argumentację Sądu pierwszej instancji, że powód naruszył postanowienia ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz.U. Nr 106, poz. 679 ze zm.). Ustawa ta wprowadziła ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez pracowników urzędów państwowych, członków korpusu służby cywilnej zajmujących stanowiska kierownicze oraz pracowników urzędów państwowych, w tym członków korpusu służby cywilnej zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskami wymienionymi powyżej. Przepis art. 4 ustawy stanowi, że osoby wymienione w je art. 2 ust. 1 i 2 w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w tych przepisach, nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego (art. 4 pkt 1) oraz nie mogą posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10% akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 % kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek (art. 4 pkt 5). Na podstawie ustaleń potwierdzonych w materiale dowodowym zgromadzonym przez Sąd pierwszej instancji, powód (w okresie pełnienia funkcji naczelnika Urzędu Skarbowego S. do dnia odwołania go z tego stanowiska) posiadał 22% udziałów w „M.” Spółce z o.o. w S. Sąd stwierdził, że skoro art. 5 ust 1 ustawy sankcjonuje naruszenie zakazów wymienionych w art. 4 ustawy przez osoby pełniące funkcje publiczne jako przewinienie służbowe, które podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także stanowi podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, to należy uznać, że powód Mirosław L., jako osoba posiadająca wyższe wykształcenie w zakresie ekonomii, która obejmuje zagadnienia z zakresu przepisów prawa handlowego, skarbowego i administracji, a przede wszystkim jako osoba, która pracowała na stanowisku inspektora kontroli skarbowej czwartego stopnia w Urzędzie Kontroli Skarbowej w K., bezsprzecznie znał przepisy (nakazy i zakazy) wynikające z wyżej wymienionej ustawy znacznie lepiej aniżeli osoba niezajmująca się tą problematyką. Wobec tego Sąd Okręgowy przyjął jako własne ustalenia Sądu Rejonowego, iż zachowanie powoda wypełniło znamiona przewinienia służbowego, które podlegało odpowiedzialności dyscyplinarnej i mogło stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Powód w okresie od 1 czerwca 1990 r. do 28 lutego 1993 r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Produkcyjno - Handlowym „M.” w S., na stanowisku dyrektora i prezesa, czym naruszył zakaz wynikający z art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, co z kolei uprawniało pozwanego do rozwiązania z powodem umowy o pracę w trybie art. 52 k.p.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty