Uchwała SN z dnia 21 listopada 2006 r. sygn. III CZP 92/06
Sędzia SN Jacek Gudowski (przewodniczący)
Sędzia SN Jan Górowski
Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Grzegorza M. syndyka masy upadłości „P.Z.Z.M. w W.” sp. z o.o. w W. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowo-Handlowemu „S.” sp.j. w S. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 21 listopada 2006 r. zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Toruniu postanowieniem z dnia 28 czerwca 2006 r.:
„Czy w hipotezie art. 673 § 3 k.c. mieści się także postanowienie przewidujące możliwość wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony z ważnych przyczyn?”
podjął uchwałę:
Postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z „ważnych przyczyn” mieści się w hipotezie art. 673 § 3 k.c.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2006 r. Sąd Okręgowy w Toruniu przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące możliwości wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas określony. Zagadnienie to powstało przy rozpoznawaniu apelacji od wyroku Sądu Rejonowego we Włocławku, który zasądził od pozwanego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego „S.” sp.j. w S. na rzecz syndyka masy upadłości „P.Z.Z.M.” w W., spółka z o.o. w W. kwotę 9150 zł z tytułu czynszu najmu. Zagadnieniem spornym pomiędzy stronami było, czy w świetle art. 673 § 3 k.c. dopuszczalne jest postanowienie zawarte w umowie najmu, uprawniające najemcę do rozwiązania tej umowy, zawartej na czas określony, przed upływem tego czasu, z ważnych przyczyn.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty