Wyrok SN z dnia 29 kwietnia 2005 r. sygn. III PK 108/04

Przepis art. 12 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 ze zm.) nie stanowi samoistnej podstawy nabycia prawa do odprawy.

Przewodniczący SSN Roman Kuczyński

Sędziowie SN: Józef lwulski, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2005 r. sprawy z powództwa Wiesława M. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno - Usługowo - Handlowemu „R.” Spółce z o.o. w R. o odprawę pieniężną na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 6 października 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2004 r. Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Radomiu oddalił powództwo Wiesława M. przeciwko Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowo-Handlowemu „R.” spółce z o.o. w R. o odprawę pieniężną. Wyrok ten ma następujące podstawy: powód od 7 stycznia 1999 r. był zatrudniony przez pozwane przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku prezesa zarządu. Ta umowa została rozwiązana za wypowiedzeniem pracodawcy z dniem 31 października 2003 r. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano utratę zaufania oraz działanie powoda na niekorzyść spółki między innymi przez dowolne i nieuprawnione zaniżanie cen za składowanie odpadów oraz zawieranie niekorzystnych umów dla spółki. W chwili rozwiązania umowy o pracę u pozwanego obowiązywał Zakładowy Regulamin Wynagradzania wprowadzony zarządzeniem [...] prezesa zarządu spółki „R.” w R. z dnia 20 lipca 1994 r. Na podstawie § 7 ust. 1 tego regulaminu prezesowi zarządu w przypadku odwołania ze stanowiska przysługuje odprawa pieniężna w wysoko sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Stosownie zaś do § 7 ust. 2 regulaminu odprawa pieniężna nie przysługuje w sytuacji, gdy odwołanie nastąpiło z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 k.p., w wyniku likwidacji spółki, rezygnacji prezesa zarządu oraz w przypadku nabycia przez prezesa zarządu odprawy emerytalno-rentowej na zasadach przewidzianych w regulaminie. Na podstawie § 7 ust. 3 odprawę pieniężną wypłaca się z dniem rozwiązania umowy o pracę ze środków finansowych spółki. W dniu 14 lipca 2000 r. rada nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w sprawie zasad wynagradzania prezesa zarządu Spółki. Zasady wynagradzania prezesa zarządu Spółki (określone w załączniku do powyższej uchwały) nie określają prawa do odprawy pieniężnej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Uchwała ta została podjęta w związku z ustawą z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 ze zm.). W oparciu o dokonane ustalenia stanu faktycznego sprawy Sąd pierwszej instancji uznał, że powództwo Wiesława M. nie ma podstawy prawnej. Ze względu bowiem na art. 26 ust. 1 powyższej ustawy odpadła możliwość zastosowania regulaminu wynagradzania z 1994 r. Natomiast przewidziana w art. 12 ustawy z 3 marca 2000 r. odprawa ma charakter fakultatywny zależny wyłącznie od pracodawcy, w tym wypadku pracodawca odmówił powodowi odprawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty